Rusko bude podle Putina jen obtížně udržovat styky s Ukrajinou

21.05.2014 14:20

Rusko bude jen obtížně budovat vztahy s lidmi, kteří se na Ukrajině dostanou k moci v podmínkách rostoucího napětí v zemi. Na tiskové konferenci v Šanghaji to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle něj udělala vše pro to, aby obyvatelé východu Ukrajiny navázali přímý kontakt s Kyjevem.

Rusko bude podle Putina jen obtížně udržovat styky s Ukrajinou
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

"Bude pro nás velmi složité spolupracovat s lidmi, kteří se dostávají k moci na pozadí pokračující trestné operace na jihovýchodě Ukrajiny a brání novinářům v práci," prohlásil šéf Kremlu v souvislosti s nedělními prezidentskými volbami na Ukrajině. Poznámka o postihu novinářů souvisí se zadržením dvou ruských reportérů, které ukrajinská tajná služba SBU vyslýchá v Kyjevě a podezírá z pašování zbraní.

Za příspěvek k uklidnění situace před volbami prezident označil ohlášené stahování ruských vojsk od ukrajinských hranic. K tomuto kroku se ruské velení odhodlalo proto, aby "vytvořilo příznivé podmínky pro nadcházející volby na Ukrajině a nevyvolávalo kolem nich žádné spekulace," uvedl Putin.

Putin vydal příkaz k ukončení manévrů v pondělí. Dnes ruské velení oznámilo, že přesun vojsk zpět do kasáren potrvá do 1. června. Podle západních analytiků Moskva na hranicích s Ukrajinou udržuje armádní sbor o síle 40.000 mužů. Dnes kromě toho Rusko zahájilo velké letecké cvičení jen několik set kilometrů od hranic s Ukrajinou.

Scénář politického urovnání na Ukrajině by Putin volil jinak, než nové kyjevské vedení. Referendum o reformě ústavy, jehož osou má být decentralizace státní správy a nový status pro ruštinu, by mělo být podle ruského prezidenta uspořádáno před prezidentskými volbami, nikoli až po nich. První kolo voleb je plánováno na tuto neděli, případné druhé kolo se uskuteční po třech týdnech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…