Rusko by mohlo být organickou součástí západního světa, věří ruský profesor Zubov

09.05.2014 17:50

Ruský profesor Andrej Zubov, kterého propustila moskevská univerzita kvůli kritice politiky Vladimira Putina, měl přednášku na brněnské Masarykově univerzitě. Doufá, že jednou se Rusko stane součástí západního světa. Napsal to server iDnes.cz.

Rusko by mohlo být organickou součástí západního světa, věří ruský profesor Zubov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Přední ruský historik, religionista a politolog přijel do Česka na pozvání rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Zubov rovněž dostal nabídku na místo profesora podobně jako od dalších univerzit na Západě. Na žádnou z nich ovšem nepřistoupil.

Musím vzdělávat ruské lidi kvůli desetiletím, které jsme zažili

Zubov přišel o práci na prestižní moskevské diplomatické akademii poté, co na začátku března v liberálním listu Vedomosti srovnával jednání Ruska na Krymu s anšlusem Rakouska, se záborem českého pohraničí a obsazením litevské Klaipédy.

„Je mou povinností jako občana vzdělávat ruské lidi po těch desetiletích, co jsme zažili," vysvětlil své rozhodnutí s poukazem na to, že obyvatelé Ruska velice tíhnou k propagandě jako za éry Sovětského svazu.

Snaha distancovat se od Západu je mylná. Doufám, že bude pokračovat europeizace Ruska

Na přednášce Zubov vysvětlil, že je ruská snaha distancovat se od Západu mylná. Historik poukázal na dějiny Ruska, kdy se střídala období otevřenosti vůči Západu s časy, kdy se proti západním zemím vystupovalo velice nepřátelsky.

„Snažím se dělat, co mohu, abych změnil situaci. Doufám, že modernizace a europeizace Ruska bude po oné otřesné éře komunismu pokračovat," doufá ruský profesor.

Jednou bude Rusko organickou součástí evropského a západního světa

Stávající vedení Ruska se prý snaží společnost zakonzervovat v hodnotách sovětského impéria. Tím se snaží ochránit své rozsáhlé majetky, ke kterým se dostalo. V západním světě, který se hlásí k doktríně lidských práv a demokracii, by jejich postupy a jmění neobstály.

Zubov doufá, že se Vladimiru Putinovi nepodaří zvrátit vývoj Ruska. Věří, že on nebo následující generace uvidí návrat Ruska do přirozeného, evropského způsobu vývoje. Jednou by prý jeho země mohla být organickou součástí evropského a západního světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naštvaný Donald Trump pronesl projev, o kterém se u nás nepíše. Šlo i o Rusko

18:17 Naštvaný Donald Trump pronesl projev, o kterém se u nás nepíše. Šlo i o Rusko

Vztahy mezi americkými demokraty a současným prezidentem USA jsou napjaté už dlouho. A zřejmě se ješ…