Rusko by nemělo hostit příští MS ve fotbale, říká Nick Clegg

27.07.2014 12:50

Rusko by mělo ztratit právo hostit v roce 2018 fotbalové mistrovství světa v rámci zpřísněných sankcí uvalovaných na Moskvu po údajném sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Listu Sunday Times to řekl místopředseda britské vlády a šéf liberálních demokratů Nick Clegg, podle něhož je „nemyslitelné", že by Rusko mohlo být pořadatelem této vrcholné fotbalové události.

Rusko by nemělo hostit příští MS ve fotbale, říká Nick Clegg
Foto: red
Popisek: Rusko

Mezinárodní fotbalová federace FIFA ale výzvy ke změně hostitele MS 2018 odmítá. S výzvou k bojkotu Ruska přišli tento týden někteří němečtí politici.

Letadlo malajsijské společnosti na lince z Amsterdamu do Kuala Lumpuru se 17. července zřítilo na východní Ukrajině, o život přišlo všech 298 lidí na palubě. Západní státy obviňují Rusko z vyzbrojování vzbouřenců, kteří údajně malajsijský boeing sestřelili. Evropská unie v sobotu rozšířila své sankce za ruský přístup k Ukrajině, když připsala na „černou listinu" další ruské činitele, včetně šéfů dvou rozvědek, a firmy. Sankce EU zahrnující zákaz vstupu na území Unie, zmrazení aktiv v evropských bankách a zákaz obchodování se už vztahují na 87 jednotlivců a 20 organizací.

Slabí a nejistí světoví vůdci

Clegg řekl, že je zapotřebí souboru opatření k vyvinutí tlaku na Rusko, hrozba zrušení fotbalového mistrovství světa by přitom podle něj byla „velmi pádnou politickou a symbolickou sankcí".

Ruský prezident Vladimir Putin si podle Clegga velice zakládá na své prestiži. „Připomenout mu, že si nemůže zachovat prestiž ve světě, jestliže zbytek světa ignoruje, by možná měla nějaký vliv na jeho myšlení," řekl.

Pokud by se mistrovství světa ve fotbale smělo konat v Rusku, aniž by prezident Putin změnil svůj kurz, světoví vůdci by podle Clegga vypadali „tak slabí a tak nejistí".

„Vladimir Putin prostě musí pochopit, že nemůže chtít, aby se vlk nažral a koza zůstala celá," řekl vůdce britských liberálů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…