Rusko musí být poraženo, vzkazuje bývalý šéf NATO. Je to prý možné, jeho armádu jsme přeceňovali

8.6.2022 9:05 odp.

Bývalý generální tajemník NATO a expremiér dánské vlády Anders Fogh Rasmussen obvinil z války na Ukrajině Rusko, to musí podle jeho slov být poraženo a Putin ponížen. Jeho rozhovor pro časopis Foreign Policy přinesl českým čtenářům server iDNES.cz. Zároveň však přiznává, že i NATO udělalo v minulosti zásadní chyby, jež na současnou situaci na Ukrajině mají vliv.

Rusko musí být poraženo, vzkazuje bývalý šéf NATO. Je to prý možné, jeho armádu jsme přeceňovali
Foto: Repro ČT24
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Podle Rasmussena Severoatlantická aliance špatně odhadla situaci a síly ruské armády a to, čeho je Putin schopen: „Přecenili jsme sílu ruské armády. Navzdory obrovským investicím do vybavení a znovuotevření sovětských základen vidíme velice slabou armádu. Ještě se uvidí, proč tomu tak je. Jedním z důvodů podle mě může být korupce. Druhý špatný odhad se týká brutality a ambicí prezidenta Putina,“ uvedl.

Původní zdroj ZDE.

Velkou potíž spatřuje v politice appeasementu, kterou v posledních dnech zahájil francouzský prezident Emmanuel Macron, když prohlásil, že „Západ by neměl Putina ponižovat“. Bývalý šéf NATO tvrdí, že Putina před ponížením zachránit nelze.

Nesmí se dopustit, aby Putinova země vyhrála válku, kterou proti Ukrajině momentálně vede. „Cena za záchranu Putinovy tváře by byla mnohem vyšší než naprostá porážka ruských vojsk na Ukrajině. Ukrajina musí tuto válku vyhrát, protože pokud Putin uspěje, už se nezastaví,“ varoval Rasmussen.

Je přesvědčen, že Rusko bude pokračovat dál do Moldavska, Gruzie a nakonec vyvine tlak i na tři pobaltské státy. „Proto musejí Ukrajinci vyhrát a mít vůli bojovat. Naší povinností je poskytnout jim k tomuto boji prostředky,“ říká.

Podle Rasmussena může být přístup NATO v této válce klíčový. „V současné době mě tolik neznepokojují jaderné hrozby ze strany ruského vedení. Putin dobře ví, že pokud by použil zbraně hromadného ničení, ale i chemické či biologické zbraně, následovala by rozhodná vojenská odpověď NATO.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

20:20 Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

Ben Kuras se v recenzi psané pro ParlamentníListy.cz věnuje knize sociologa Petra Hampla Prolomení h…