Rusko nacvičovalo invazi do Norska. NATO by nestihlo reagovat, píše server

01.07.2015 20:58

Americký bezpečnostní think tank Centrum pro evropskou politickou analýzu informoval o tom, že tisíce ruských vojáků na jaře tohoto roku nacvičovaly invazi do Norska, a to na způsob kdysi dobře známého německého Blitzkriegu – bleskové války. V angličtině tuto zprávu přináší server The Local Norway.

Rusko nacvičovalo invazi do Norska. NATO by nestihlo reagovat, píše server
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka

„Scénář zahrnoval rychlé uchvácení severního Norska, ostrovů Alandy, švédský ostrov Gotland a dánský ostrov Bornholm,“ píše server. Pokud by tisíce ruských vojáků ovládly zmíněnou oblast, v zásadě by tím prý byla znemožněna pomoc NATO svým partnerům z Pobaltí v případě, že by na pobaltské státy Rusko zaútočilo. Možná i proto nese zmíněná zpráva název Přicházející bouře.

Norská vláda podle tamního ministra obrany bedlivě sleduje aktivity Ruska. Jiná věc ale je, zda by k takovéto rozsáhlé invazi proti západním státům a jejich pobaltským partnerům skutečně došlo. Mimo jiné by to totiž znamenalo, že by se Rusko zřejmě muselo přestat angažovat v konfliktu na Ukrajině.

Celý text v angličtině najdete zde

Jestliže by k tomu navzdory zmíněným pochybnostem a nepravděpodobnosti opravdu došlo, NATO by zřejmě nestačilo zareagovat včas na zmíněnou okupaci. Zpráva, kterou sepsal Edward Lucas, někdejší spolupracovník týdeníku The Economist, proto nabádá především severské členy NATO, aby posílili svou obranu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…