Rusko nemá dost peněz pro Řecko. Naštěstí, píše europoslanec Niedermayer

19.07.2015 19:56 | Zprávy

Z PROFILŮ Europoslanec za TOP 09 a bývalý člen Bankovní rady České národní banky Luděk Niedermayer odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Týkaly se především řecké krize a Ruska. Niedermayer věří, že se země na jihu Evropy postaví na nohy, pokud učiní patřičné reformy. Dokud k tomu nedojde, je podle jeho názoru dobře, že Rusko nemá dost peněz na to, aby Řecku dluhy zaplatilo.

Rusko nemá dost peněz pro Řecko. Naštěstí, píše europoslanec Niedermayer
Foto: hns
Popisek: Luděk Niedermayer v půlnočním rozhovoru

Hned v úvodu Niedermayer konstatoval, že je rád za uzavření nové dohody mezi Řeckem a ostatními státy eurozóny. Řekové by si ale měli uvědomit, že jde o jejich reformy, že jim mají pomoci a přistoupit k nim zodpovědně. Současná krize ostatně podle jeho názoru vznikla proto, že se řecký premiér odklonil od závazků, k nimž se zavázaly předchozí vlády.

Pokud se ale řecká vláda pustí do reforem, země má šanci, že se vzpamatuje. A Rusko tu nebude tak výrazně uplatňovat svůj vliv.  

„Rusko mělo vždy v Řecku a na Kypru velký vliv (přístup ke Středozemnímu moři, vojenské základny, velká populace Rusů žijících v Řecku a na Kypru, investice). Pokud by došlo v Řecku ke kolapsu, Řecko by se snažilo najít pomoc jinde. Nezapomínejme, že v Řecku nyní vládne krajně levicová a populistická vláda – obrátit o pomoc se tedy může opravdu na kohokoliv... Pro nás naštěstí je finanční situace v Rusku špatná a není reálné, aby Rusko zaplatilo řecké dluhy nebo mu nějak výrazně finančně pomohlo,“ oddechl si Niedermayer.

Další odpovědi europoslance najdete zde

Výjimkou je případná spolupráce v energetice, což by také nebylo pro EU právě nejlepší, když se v tomto směru snaží od Moskvy odpoutat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…