Rusko nemá dost peněz pro Řecko. Naštěstí, píše europoslanec Niedermayer

19.07.2015 19:56

Z PROFILŮ Europoslanec za TOP 09 a bývalý člen Bankovní rady České národní banky Luděk Niedermayer odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Týkaly se především řecké krize a Ruska. Niedermayer věří, že se země na jihu Evropy postaví na nohy, pokud učiní patřičné reformy. Dokud k tomu nedojde, je podle jeho názoru dobře, že Rusko nemá dost peněz na to, aby Řecku dluhy zaplatilo.

Rusko nemá dost peněz pro Řecko. Naštěstí, píše europoslanec Niedermayer
Foto: hns
Popisek: Luděk Niedermayer v půlnočním rozhovoru

Hned v úvodu Niedermayer konstatoval, že je rád za uzavření nové dohody mezi Řeckem a ostatními státy eurozóny. Řekové by si ale měli uvědomit, že jde o jejich reformy, že jim mají pomoci a přistoupit k nim zodpovědně. Současná krize ostatně podle jeho názoru vznikla proto, že se řecký premiér odklonil od závazků, k nimž se zavázaly předchozí vlády.

Pokud se ale řecká vláda pustí do reforem, země má šanci, že se vzpamatuje. A Rusko tu nebude tak výrazně uplatňovat svůj vliv.  

„Rusko mělo vždy v Řecku a na Kypru velký vliv (přístup ke Středozemnímu moři, vojenské základny, velká populace Rusů žijících v Řecku a na Kypru, investice). Pokud by došlo v Řecku ke kolapsu, Řecko by se snažilo najít pomoc jinde. Nezapomínejme, že v Řecku nyní vládne krajně levicová a populistická vláda – obrátit o pomoc se tedy může opravdu na kohokoliv... Pro nás naštěstí je finanční situace v Rusku špatná a není reálné, aby Rusko zaplatilo řecké dluhy nebo mu nějak výrazně finančně pomohlo,“ oddechl si Niedermayer.

Další odpovědi europoslance najdete zde

Výjimkou je případná spolupráce v energetice, což by také nebylo pro EU právě nejlepší, když se v tomto směru snaží od Moskvy odpoutat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …