Rusko nemá dost peněz pro Řecko. Naštěstí, píše europoslanec Niedermayer

19.07.2015 19:56

Z PROFILŮ Europoslanec za TOP 09 a bývalý člen Bankovní rady České národní banky Luděk Niedermayer odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Týkaly se především řecké krize a Ruska. Niedermayer věří, že se země na jihu Evropy postaví na nohy, pokud učiní patřičné reformy. Dokud k tomu nedojde, je podle jeho názoru dobře, že Rusko nemá dost peněz na to, aby Řecku dluhy zaplatilo.

Rusko nemá dost peněz pro Řecko. Naštěstí, píše europoslanec Niedermayer
Foto: hns
Popisek: Luděk Niedermayer v půlnočním rozhovoru

Hned v úvodu Niedermayer konstatoval, že je rád za uzavření nové dohody mezi Řeckem a ostatními státy eurozóny. Řekové by si ale měli uvědomit, že jde o jejich reformy, že jim mají pomoci a přistoupit k nim zodpovědně. Současná krize ostatně podle jeho názoru vznikla proto, že se řecký premiér odklonil od závazků, k nimž se zavázaly předchozí vlády.

Pokud se ale řecká vláda pustí do reforem, země má šanci, že se vzpamatuje. A Rusko tu nebude tak výrazně uplatňovat svůj vliv.  

„Rusko mělo vždy v Řecku a na Kypru velký vliv (přístup ke Středozemnímu moři, vojenské základny, velká populace Rusů žijících v Řecku a na Kypru, investice). Pokud by došlo v Řecku ke kolapsu, Řecko by se snažilo najít pomoc jinde. Nezapomínejme, že v Řecku nyní vládne krajně levicová a populistická vláda – obrátit o pomoc se tedy může opravdu na kohokoliv... Pro nás naštěstí je finanční situace v Rusku špatná a není reálné, aby Rusko zaplatilo řecké dluhy nebo mu nějak výrazně finančně pomohlo,“ oddechl si Niedermayer.

Další odpovědi europoslance najdete zde

Výjimkou je případná spolupráce v energetice, což by také nebylo pro EU právě nejlepší, když se v tomto směru snaží od Moskvy odpoutat.

reklama

autor: mp

MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

19:15 „Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

Měl to být důkaz o kolaboraci jednoho z organizátorů protestů zemědělců, podnikatele Jandejska, s Ru…