Rusko nemá dost peněz pro Řecko. Naštěstí, píše europoslanec Niedermayer

19.07.2015 19:56

Z PROFILŮ Europoslanec za TOP 09 a bývalý člen Bankovní rady České národní banky Luděk Niedermayer odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Týkaly se především řecké krize a Ruska. Niedermayer věří, že se země na jihu Evropy postaví na nohy, pokud učiní patřičné reformy. Dokud k tomu nedojde, je podle jeho názoru dobře, že Rusko nemá dost peněz na to, aby Řecku dluhy zaplatilo.

Rusko nemá dost peněz pro Řecko. Naštěstí, píše europoslanec Niedermayer
Foto: hns
Popisek: Luděk Niedermayer v půlnočním rozhovoru

Hned v úvodu Niedermayer konstatoval, že je rád za uzavření nové dohody mezi Řeckem a ostatními státy eurozóny. Řekové by si ale měli uvědomit, že jde o jejich reformy, že jim mají pomoci a přistoupit k nim zodpovědně. Současná krize ostatně podle jeho názoru vznikla proto, že se řecký premiér odklonil od závazků, k nimž se zavázaly předchozí vlády.

Pokud se ale řecká vláda pustí do reforem, země má šanci, že se vzpamatuje. A Rusko tu nebude tak výrazně uplatňovat svůj vliv.  

„Rusko mělo vždy v Řecku a na Kypru velký vliv (přístup ke Středozemnímu moři, vojenské základny, velká populace Rusů žijících v Řecku a na Kypru, investice). Pokud by došlo v Řecku ke kolapsu, Řecko by se snažilo najít pomoc jinde. Nezapomínejme, že v Řecku nyní vládne krajně levicová a populistická vláda – obrátit o pomoc se tedy může opravdu na kohokoliv... Pro nás naštěstí je finanční situace v Rusku špatná a není reálné, aby Rusko zaplatilo řecké dluhy nebo mu nějak výrazně finančně pomohlo,“ oddechl si Niedermayer.

Další odpovědi europoslance najdete zde

Výjimkou je případná spolupráce v energetice, což by také nebylo pro EU právě nejlepší, když se v tomto směru snaží od Moskvy odpoutat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Volím TOPku. Támhle je Šlachta. Aspoň to tu bude někdo hlídat. Já Piráty, zatím nic nerozkradli.“ Zaznělo u největších „zrůdností“ Brna

13:40 „Volím TOPku. Támhle je Šlachta. Aspoň to tu bude někdo hlídat. Já Piráty, zatím nic nerozkradli.“ Zaznělo u největších „zrůdností“ Brna

PŘEDVOLEBNÍ REPUBLIKA Město naplánovaných, ale nedodělaných staveb. Tak zhodnotil Brno průvodce po j…