"Jakmile dojdete k bodům jako stažení ruských vojáků z východu Ukrajiny, pak Rusko také může říct, my jsme ale nikdy nepřiznali, že tam máme vojáky. Dalším bodem je stažení těžkých zbraní, ale kdo na to bude dohlížet?" ptal se Rupnik. "Nejsložitější otázkou je, jestli je na straně Ruska politická vůle dohodu dodržovat," pokračoval politolog, který poukazoval na to, že by se separatistům nedařilo zdaleka tak dobře, kdyby jim ruská armáda nepomáhala.
Pozor na zkušenost z Balkánu
Obratem připomněl i první dohodu z Minsku minulého roku, která byla velmi rychle porušena, proto jsou teď všichni tak opatrní. Zavzpomínal také na válku na Balkáně v 90. letech, kde se o příměří jednalo v podstatě tři roky. "Možná i proto si teď všichni uvědomují, jak je to vážné, že nejde jen o Ukrajinu, ale také o vztah Ruska k Ukrajině a o vztah Ruska k Evropě," podotýká Rupnik.
A co říká na možnost dodávek zbraní Ukrajině ze Západu? Jde o odpověď na skutečnost, že Putin separatisty vyzbrojuje, jenže kdyby k tomu opravdu došlo, tak se eskalace bude dál přiostřovat. "Tomu se Evropané snaží zabránit, i když prezident Obama je v tom velice váhavý. Možná toho využili Evropané, aby řekli Putinovi, tak teď se musíme domluvit."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp