Rusko prý agituje u chudých. A má úspěch

13.11.2014 9:12

V příhraničním lotyšském regionu Latgalsko prý začínají být slyšet proruští aktivisté, kteří si přejí připojení k Rusku. Starostové zdejších měst a obcí si stěžují, že lotyšské úřady tuto hrozbu ignorují.

Rusko prý agituje u chudých. A má úspěch
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

„Starosta lotyšského města Kraslava, které se nachází poblíž hranic s Ruskem a Běloruskem v regionu Latgalsko, vyjádřil pro deník Diena obavy z proruských aktivistů. Ti jsou podle Gunarse Upeniekse placeni Moskvou. Lotyšské úřady však prý této hrozbě nevěnují žádnou pozornost. Podle Upeniekse chodí dům od domu, rozdávají brožury a přesvědčují obyvatele města o výhodách, jež by je čekaly po připojení Latgalska k Rusku," píše se na portálu lotyšské televize lsm.lv.

„Informace o těchto proruských provokacích se k nám do městské rady dostaly celkem rychle. Nemáme však žádné nástroje, prostřednictvím kterých bychom to mohli zastavit. Proruští aktivisté agitují ve školách i sociálních zařízeních. Slyšeli jsme rovněž o tom, že nabízejí peníze vysokým úředníkům. Probíral jsem vše i se starosty ze sousedních okresů, ale není možné s tím nic dělat. Nechápu, proč bezpečnostní služby nic nedělají," rozčiluje se Upenieks.

Starosta Kraslavy říká, že v regionu s nízkými příjmy a vysokou nezaměstnaností mají u spousty lidi proruští agitátoři snadnou práci. „Zatímco lidé, kteří jsou zaměstnaní a mají auta, ti jsou k proruské propagandě méně náchylní," říká starosta.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

V sousedním Daugavpilsu slaví lotyšský státní svátek a děti mohou stejně tak oslavovat oficiálně ve škole i sovětský Den vítězství. Situace na ruské střední škole Varaviskne však potvrzuje oprávněnost obav starosty Upeniekse. Deník Diena zjistil, že mezi profesory i žáky panuje shoda nad současnou ruskou zahraniční politikou. Členové proruské strany Harmonie několikrát tuto školu navštívili a propagovali myšlenku, že sovětské Lotyšsko nebylo okupováno SSSR a jeho současný status nezávislé republiky je pouze dočastný. Škola rovněž obdržela od strany Harmonie finanční příspěvky.

Jeden z místních úředníků, jenž odmítl prozradit své jméno, sdělil deníku Diena, že finanční podpora je značná a vděčné vedení školy neopomene jedinou příležitost, aby stranu Harmonie i její ideologické záměry nevychvalovalo. První den ve škole se dokonce nesl ve znamení předvolebního projevu jednoho poslance ze strany Harmonie.

Návštěva zástupkyně strany Harmonie Jeleny Lazerevové, jež byla znovu zvolena do dvanáctičlené městské rady, byla potvrzena i státní vzdělávací instituci (IKVD). Šéfka IKVD Inita Juhnevičová však poukazuje na to, že politické strany mohou podle zákona darovat finanční příspěvky školám, pokud jsou ty poté využity na pořízení učebních pomůcek. Zákon však podle Juhnevičové už nekontroluje, jestli se tyto dary nepromítají do šíření propagandy ve prospěch dárce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…