Rusko prý musí reagovat na růst síly NATO

23. 5. 2014 11:13

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov dnes pohrozil, že Rusko zareaguje odvetnými opatřeními na rostoucí bojeschopnost Severoatlantické aliance v blízkosti ruských hranic kvůli ukrajinské krizi. Na moskevské konferenci rovněž varoval, že západní sankce proti Rusku snižují regionální i globální bezpečnost.

Rusko prý musí reagovat na růst síly NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se konal protest proti situaci na Ukrajině. Janukovyčovi příznivci chyběli
reklama

"Události na Ukrajině vedly k vyostření vojenské a politické situace v Evropě," řekl generál Gerasimov a poukázal na posilování sil NATO v Pobaltí, Polsku a Rumunsku a přítomnost západních vojenských lodí v Baltském, Středozemním a Černém moři. Zvyšuje se podle něj také bojová pohotovost jednotek NATO "první linie", jakož i roste intenzita výcviku aliančních sil v blízkosti ruských hranic. Tomu však Rusko nehodlá jen přihlížet. "Jsme nuceni přijímat odvetná opatření," zdůraznil.

Upozornil rovněž, že kvůli omezování vojenské spolupráce mezi Ruskem a NATO v důsledku zavedených sankcí "klesá i účinnost opatření k zajištění regionální a globální bezpečnosti".

Konflikt prý prakticky přerostl v občanskou válku

Konflikt na Ukrajině podle generála Gerasimova na rozdíl od "oranžové revoluce" před deseti lety "už přešel do fáze vnitrostátního ozbrojeného konfliktu a prakticky přerostl v občanskou válku".

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na téže konferenci obvinil Západ, že ukrajinskou krizi rozpoutal svou "megalomanií", když místo urovnání na základě přihlédnutí k vzájemných zájmům raději podporoval protesty v Kyjevě, které vedly v únoru ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

O měsíc později Rusko anektovalo Krym, a tak rozpoutalo nejhorší krizi ve vztazích se Západem od konce studené války, podotkla agentura AP.

Západ by si podle Lavrova měl vzít poučení z ukrajinské lekce, která se jeví logickým vyústěním vývoje po rozpadu Sovětského svazu. "Naši západní partneři místo, aby využili historickou příležitost k vybudování velké Evropy bez dělících čar, dali přednost své obvyklé logice počítající s rozšiřováním jimi kontrolovaného geopolitického prostoru na východ. V podstatě to znamenalo pokračování politiky zadržovaní Ruska v jemnější podobě," poznamenal ministr podle AFP.

Ruský generální štáb podle svého náčelníka také disponuje "věrohodnými údaji, že "na straně kyjevského režimu válčí desítky zahraničních žoldnéřů, včetně Američanů".

Zprávy o zahraničních žoldnéřích na Ukrajině se objevily již dříve, ale až dosud se neobjevily potvrzující důkazy, připomněl server BBC.

Ukrajinské úřady podobná nařčení odmítají. Například v dubnu prezidentův mluvčí prohlásil, že ani v Charkově, ani v Doněcku či Luhansku na východě země nepůsobí bojůvky radikálního Pravého sektoru, natož příslušníci amerických speciálních sil.

O tom, že na Ukrajině prý na vládní straně bojují asi čtyři stovky žoldnéřů z americké firmy Academi, psal před dvěma týdny i německý nedělník Bild am Sonntag. Academi, která byla dříve známa jako Blackwater a působila například v Iráku a Afghánistánu, ale angažování na Ukrajině popírá už od poloviny března.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…