Rusko zřejmě testuje novou zbraň. Může ovlivnit rakety NATO, píše New Scientist

15.08.2017 20:25

Server New Scientist přinesl informace o podivné události, kterou 22. června prožili kapitáni několika amerických lodí plujících v Černém moři. Zjistili totiž, že jim správně nefunguje systém GPS. Kdyby brali vážně údaje z tohoto systému na určování polohy, jejich lodě by musely stát asi tak dvacet kilometrů ve vnitrozemí.

Rusko zřejmě testuje novou zbraň. Může ovlivnit rakety NATO, píše New Scientist
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

22. června tohoto roku poslal jeden z kapitánů americké lodi zvláštní zprávu. Při pohledu z můstku jasně viděl, že se svou lodí pluje v Černém moři, jenže přístroje mu říkaly něco jiného. Kdyby věřil spíše systému GPS, a ne svým vlastní očím, musel by svým nadřízeným oznámit, že jeho loď nepluje po moři, ale stojí asi dvacet kilometrů ve vnitrozemí, na souši u ruského města Gelendzhik.

To může znamenat, že Rusko testuje novou zbraň, s jejíž pomocí je možné ovlivnit fungování systému GPS. Systém se nevypne, ale začne ukazovat nesprávné údaje. A to může být velmi nebezpečné.

Celý článek v angličtině.

Todd Humphreys z Texaské univerzity v Austinu má za to, že skutečně můžeme být svědky pokusu o vedení boje novým způsobem. Není to zatím oficiálně potvrzená informace, ale je-li na ní něco pravdy, může ovlivnit např. rakety NATO. „Mnohé rakety a drony ve výzbroji NATO se spoléhají na systém GPS a při ovlivňování tohoto systému by rakety nemusely dosáhnout svého cíle,“ píše server. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

17:21 Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

Ekonomka Markéta Šichtařová a předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová se střetly v pořadu Bez…