Podle ukrajinského vyjednávače, exprezidenta Leonida Kučmy, budou ruskou pomoc provázet zahraniční pozorovatelé, rozdá se spolu s pomocí od Evropské unie a Spojených států a „ani gram" nemají dostat ozbrojení separatisté.
O záměru vyslat na Ukrajinu humanitární pomoc v pondělí ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil s předsedou Evropské komise Josém Barrosem. Šéf bruselské exekutivy Moskvu upozornil, že humanitární pomoc nesmí být použita jako zástěrka pro vojenský zásah ruské armády na Ukrajině.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že vyslání humanitárního konvoje bylo dohodnuto s ukrajinskou vládou. „Všichni doufáme, že naši humanitární akci nebudou naši západní partneři brzdit," konstatoval ruský ministr.
Může to být pláštík pro ruskou vojenskou přítomnost u Doněcku a Luhansku
Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius dnes varoval, aby ruský konvoj nebyl pláštíkem pro pokus o zavedení ruské stálé přítomnosti u Doněcku a Luhansku, bašt rebelů na východě Ukrajiny. „Musíme být krajně opatrní," nabádal v rozhlasovém rozhovoru ministr. Dodávka pomoci je prý akceptovatelná jedině v případě, že ji povolí Červený kříž a Kyjev. „Tato otázka ale dosud není vyřešena. V takovém případu nelze vjezd povolit," prohlásil podle agentury ITAR-TASS.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk