Ruský profesor Zubov na ČT: Putin se k moci dostal podvodem. A pokud na Ukrajinu vstoupí ruská armáda…

12.05.2014 19:43

Podle ruského politologa Andreje Borisoviče Zubova existuje i Rusko, které se za anexi Krymu stydí. Bývalý profesor moskevské diplomatické akademie v pořadu Interview ČT24 mluvil o tom, že prezident Vladimir Putin cíleně vsadil na politiku expanze, aby získal popularitu a moc. Krymský poloostrov totiž nemá pro Rusko žádný význam. Zubov také doufá, že nedávná referenda na východě Ukrajiny nebude brát Kreml vážně. V případě další intervence by totiž mohlo dojít na konflikt s celým světem.

Ruský profesor Zubov na ČT: Putin se k moci dostal podvodem. A pokud na Ukrajinu vstoupí ruská armáda…
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Zubov ve svém komentáři srovnal Rusko s Hitlerovským Německem a kvůli tomu ztratil práci na moskevské univerzitě. „Úkolem občana je říkat pravdu svému lidu a svému vládci. Mohu se mýlit, ale já hluboce věřím, že to je pravda. Kdybych to mohl udělat znovu, tak bych to udělal,“ prohlásil profesor.

Rusko nechce, aby se Ukrajina zformovala jako demokratický stát

Ruský politolog doufá, že referenda, která o víkendu proběhla na východě Ukrajiny, budou mít pro Rusko jen malý význam. Pokud by totiž jeho země vyslyšela výzvy separatistů a vyslala třeba do Luhansku své vojsko, mohlo by být Rusko zataženo do konfrontace s Ukrajinou i s celým světem.

„Porušení integrity Ukrajiny je pro celé mezinárodní společenství věc pod režií Ruska. Jsou tu tlaky na Ukrajinu,“ vysvětlil Zubov a dodal, že Rusko se snaží o to, aby se Ukrajina nezformovala jako nový demokratický stát.

Pokud věci nazveme pravými jmény, probíhá válka mezi Ukrajinou a Ruskem

Zubov soudí, že v současnosti na Ukrajině s určitostí probíhá válka. „Když věci nazveme pravými jmény, je to válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Odtržení kraje jednoho státu a jeho připojení k jinému státu je válečným aktem,“ prohlásil. Také odtržení východu Ukrajiny by bylo válečným aktem.

Ruský historik a politolog doufá a věří, že volby, které proběhnou na Ukrajině na konci května, budou legitimní. Vítěz prezidentských voleb musí být zvolen svobodným rozhodnutím lidí a ne tím, že bude rozdávat finanční dary. Zubov odmítl, že by dění na Ukrajině nyní plně ovládali oligarchové.

I Sovětský svaz měl zájem na zachování hranic. Rusko teď zabírá území cizím státům

V Interview ČT24 Zubov poukázal na chybu Západu, který zpočátku nereagoval pružně na zábor Krymu. Prý je to ale pochopitelné. „Po téměř 70 letech mírového rozvoje Evropy, kdy nikdo neporušoval hranice, kdy i Sovětský svaz měl zájem o zachování neochvějnosti hranic, dědic SSSR Ruská federace dělá nové hranice a odebírá území cizím zemím,“ poukázal na poměrně šokující vývoj evropských dějin.

Podle profesora Zubova se ovšem Západ vzpamatoval a sankce, které zavedl, jsou pro Rusko citelné.

Krym nemá pro Rusko žádný význam. Putin si potřeboval upevnit moc, kterou získal podvodem

Režim v Rusku nyní silně vykazuje známky diktatury. Svědčí o tom expanze a zábor Krymu nebo zakazování některých vyjádření v médiích. Ukrajinský poloostrov je přitom podle Zubova pro Rusko naprosto bezvýznamný.

„Putin vycítil přání lidu. Ten si přál znovu silné Rusko. Ale politik, který skutečně pečuje o blaho lidu, tak zaměřuje tuto vůli na vnitřní záležitosti státu. Když politik vnitřní problémy nechává nevyřešené a přenáší problémy na expanzi, tak to vždy končí špatně pro lid,“ připomíná historik. 

V rozhovoru pro Českou televizi vyslovil tvrzení, že Vladimir Putin se dostal k moci podvodem. Potřeboval si kvůli tomu upevnit moc a expanzní politika mu vynesla popularitu. Ta ovšem může být pomíjivá, jak ukázal příklad války o Falklandy. Krátkodobé vítězství a popularitu Argentina rychle ztratila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

22:08 Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

Očkování proti covidu-19 vyvolává velké názorové neshody nejen ve společnosti, ale i v oblasti vrcho…