Ruští policisté zatkli ředitelku ukrajinské knihovny v Moskvě

29.10.2015 7:08

Ruští federální vyšetřovatelé zatkli ředitelku knihovny ukrajinské literatury v Moskvě Nataliji Šarinovou, a to po prohlídce zařízení, při kterém údajně zabavili „množství protiruských tiskovin“ a výslechu. Oznámila to ruská a ukrajinská média. „Moskevská knihovna se ukázala být hnízdem ukrajinských nacionalistů,“ napsal populární ruský list Komsomolskaja pravda.

Ruští policisté zatkli ředitelku ukrajinské knihovny v Moskvě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu Ruska a proti válce na Ukrajině

„Ředitelka byla zadržena na 48 hodin. Mezitím má soud rozhodnout o uvalení vazby,“ uvedla ruská agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný policejní zdroj. Oficiálně ale úřady tuto informaci nepotvrdily.

Ruští vyšetřovatelé podle ukrajinské agentury Unian také zatkli spolupředsedu spolku Ukrajinců v Rusku, ale po několika hodinách jej propustili. Před knihovnou postávali policisté v maskách a nedovolovali nikomu vstoupit do budovy. „Knihovna je uzavřena, protože jsme tu my,“ prohlásil policejní kapitán, který odmítl uvést své jméno.

Později pracovníci knihovny tvrdili, že se policisté pokoušeli do knihovny podstrčit nacionalistickou literaturu, podobně jako prý učinili i v roce 2011. „Jsou to staré metody. Není vyloučeno, že podstrčili stejné knížky jako před lety,“ uvedl nejmenovaný knihovník.

Policisté prohledali také byt ředitelky

Šarinová ještě před zatčením řekla zpravodaji Unian, že policisté prohledali i její byt, kde zabavili několik knih věnovaných hladomoru na Ukrajině ve 30. letech minulého století, kdy byla součástí Sovětského svazu, jakož i diplomy s poděkováním od ukrajinských prezidentů Viktora Juščenka a Viktora Janukovyče.

V samotné knihovně podle ní policisté nic zakázaného nenašli, avšak ve zvláštním, veřejnosti nepřístupném fondu zabavili knihy o kontroverzním vůdci ukrajinských nacionalistů Stepanu Banderovi a jeho přívržencích, které však podle ředitelky nefigurují na ruském seznamu zakázané extremistické literatury.

Naopak Komsomolskaja pravda tvrdí, že nacionalistické knihy, noviny a časopisy byly v knihovně volně přístupné a že sama státní knihovna, formálně spravovaná moskevskou radnicí, se fakticky od svého vzniku v roce 2006 stala „Domem kultury ukrajinských nacionalistů“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…