Ruští policisté zatkli ředitelku ukrajinské knihovny v Moskvě

29.10.2015 7:08

Ruští federální vyšetřovatelé zatkli ředitelku knihovny ukrajinské literatury v Moskvě Nataliji Šarinovou, a to po prohlídce zařízení, při kterém údajně zabavili „množství protiruských tiskovin“ a výslechu. Oznámila to ruská a ukrajinská média. „Moskevská knihovna se ukázala být hnízdem ukrajinských nacionalistů,“ napsal populární ruský list Komsomolskaja pravda.

Ruští policisté zatkli ředitelku ukrajinské knihovny v Moskvě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu Ruska a proti válce na Ukrajině
reklama

„Ředitelka byla zadržena na 48 hodin. Mezitím má soud rozhodnout o uvalení vazby,“ uvedla ruská agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný policejní zdroj. Oficiálně ale úřady tuto informaci nepotvrdily.

Ruští vyšetřovatelé podle ukrajinské agentury Unian také zatkli spolupředsedu spolku Ukrajinců v Rusku, ale po několika hodinách jej propustili. Před knihovnou postávali policisté v maskách a nedovolovali nikomu vstoupit do budovy. „Knihovna je uzavřena, protože jsme tu my,“ prohlásil policejní kapitán, který odmítl uvést své jméno.

Později pracovníci knihovny tvrdili, že se policisté pokoušeli do knihovny podstrčit nacionalistickou literaturu, podobně jako prý učinili i v roce 2011. „Jsou to staré metody. Není vyloučeno, že podstrčili stejné knížky jako před lety,“ uvedl nejmenovaný knihovník.

Policisté prohledali také byt ředitelky

Šarinová ještě před zatčením řekla zpravodaji Unian, že policisté prohledali i její byt, kde zabavili několik knih věnovaných hladomoru na Ukrajině ve 30. letech minulého století, kdy byla součástí Sovětského svazu, jakož i diplomy s poděkováním od ukrajinských prezidentů Viktora Juščenka a Viktora Janukovyče.

V samotné knihovně podle ní policisté nic zakázaného nenašli, avšak ve zvláštním, veřejnosti nepřístupném fondu zabavili knihy o kontroverzním vůdci ukrajinských nacionalistů Stepanu Banderovi a jeho přívržencích, které však podle ředitelky nefigurují na ruském seznamu zakázané extremistické literatury.

Naopak Komsomolskaja pravda tvrdí, že nacionalistické knihy, noviny a časopisy byly v knihovně volně přístupné a že sama státní knihovna, formálně spravovaná moskevskou radnicí, se fakticky od svého vzniku v roce 2006 stala „Domem kultury ukrajinských nacionalistů“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…