S korupcí by podle programů nejúčinněji zatočila Strana zelených

18.05.2010 12:03

MF DNES si dala za cíl zhodnotit, jak by se s úplatkářstvím v příštích čtyřech letech vypořádalo osm stran, které mohou pomýšlet na překročení potřebné pětiprocentní hranice.

S korupcí by podle programů nejúčinněji zatočila Strana zelených
reklama

Většina stran má před volbami plno slov o nutném boji s korupcí. Když ale nahlédnete do jejich programů, zjistíte, že nejsou příliš propracované a s korupcí by si věděla rady až do detailu jen Strana zelených. Ta si nejlepší možnou známku vysloužila od MF DNES za nejkonkrétnější program, v němž nezapomněla na nic. Zelení jasně řeší všechny oblasti korupce.

Odsouzený za korupci by například musel zaplatit pětadvacetinásobek úplatku jako penále. Zelení chtějí také omezit poslaneckou imunitu a zavést transparentní účty politických stran. Možná za hranou už je návrh motivovat občany k nahlášení korupce finanční odměnou, která by se odvíjela od výše hrozící škody.

Každoročně zrušit třicet nejzbytečnějších úředních předpisů

Na opačném pólu hodnocení skončili s pětkou komunisté a se čtyřkou Strana práv občanů. Pro KSČM není boj s korupcí nosné téma a zůstávají nekonkrétní. Zemanovci s výjimkou obnovení finanční policie a konfiskace nelegálně získaného majetku také příliš konkrétních opatření nenabízejí.

Zbývajících pět stran si v hodnocení MF DNES vysloužilo průměrnou známku tři. ODS vidí jako účinný nástroj boj s byrokracií a slibuje, že každý rok zruší třicet nejzbytečnějších úředních předpisů. Sociální demokracie slibuje zákon o lobbingu, povinná majetková přiznánín pro milionáře a zavedení institutu korunního svědka a více možností pro agenta - provokatéra.

Věci veřejné by s odvoláváním poslanců narazily

KDU-ČSL se zaměřuje hlavně na přísnější tresty. Lidovci hodlají zrušit akcie na majitele, chtějí povolit agentovi provokovat k trestným činům a slibují beztrestnost pro korupčníka, který se sám udá. TOP 09 klade důraz na zprůhlednění veřejných zakázek, chystá se zavést elektronické aukce na nákup materiálu a služeb pro ministerstva a také založit specializované týmy vyšetřovatelů.

Na boji s korupcí si založila předvolební kampaň strana Věcí veřejných. Některé návrhy však nemají reálné opodstatnění. Příkladem může být zavedení agenta provokatéra, kterému chce strana dát tak velký prostor, že by to už mohlo být v rozporu s českým i evropským právem. Podle expertů na ústavní právo je nesmyslné také odvolávání poslanců během jejich funkčního období.

Související:
Korupce je hlavní problém ekonomiky, říká program zelených

Ondráčka: S očistou od korupce by měla ODS začít u sebe

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…