S oligarchy nabíráme směr Ukrajina. Ale dokud jsou tu veřejnoprávní média, můžeme být v klidu, uklidňoval Daniel Kroupa. Tvarůžková horlivě přikyvovala

10. 1. 2017 19:39

V úterním Interview přivítala moderátorka Zuzana Tvarůžková filozofa a vysokoškolského pedagoga Daniela Kroupu. Drtivou většinu času věnoval zákonu o střetu zájmů, kterému se také někdy říká „Lex Babiš“. Podle Kroupy jsme tu takový zákon měli mít už dávno, abychom časem nenastoupili na cestu Ukrajiny či Ruska. Varoval také před tím, že Andrej Babiš jako politik vlastní média. Ale dokud tu jsou veřejnoprávní média, můžeme prý být v klidu.

S oligarchy nabíráme směr Ukrajina. Ale dokud jsou tu veřejnoprávní média, můžeme být v klidu, uklidňoval Daniel Kroupa. Tvarůžková horlivě přikyvovala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Kroupa, spolutvůrce českého volebního systému
reklama

Hned od začátku se věnoval střetu zájmů. Kroupa má za to, že jsme tuto novelu potřebovali už v 90. letech minulého století. „Už jsme měli několik ministrů, jejichž firmy zázračně bohatly, když ti ministři seděli ve funkcích,“ podotkl host. „V české politice došlo k takovému vývoji, který sice není úplně neobvyklý, ale není žádoucí. V 90. letech běhali po sněmovně lobbisté. Jak ti naši podnikatelé bohatli, tak měli ve sněmovně své lidi. O těch lidech se vědělo, kdo za kým stojí. A nyní jsme ve fázi, kdy ti magnáti do politiky přímo vstupují,“ shrnul vývoj české politiky Kroupa.

Tvrdá debata o novele zákona se rozpoutala v okamžiku, když hnutí ANO začalo hlasitě prohlašovat, že jde o útok na jejich stranického šéfa Andreje Babiše. Kroupa odmítá, že by šlo o nějaký útok na pana Babiše. Pokud chce být ministrem financí nebo jiným politikem, může firmu prodat a patřičný obnos za ni si uložit do banky. Na tento majetek Babišovi nikdo sahat nebude. Současně platí, že Andreje Babiše nikdo nenutí být politikem. Jde o svobodu volby. „A moc bych se divil, kdyby zákon neprošel před Ústavním soudem,“ řekl politolog a filozof.

Další otázkou je, zda je v pořádku, když Babiš vlastní média, přes která může ovlivňovat veřejnost. Andrej Babiš ovšem není jediným politikem, který vlastní média. Jsou tu páni Bakala, Křetínský, jsou tu nějací Číňané... Ale dokud budou fungovat nezávislá veřejnoprávní média, tak se až tak nemusíme bát. „Problém by byl, kdyby tito magnáti ovládli i veřejnoprávní média,“ varoval Kroupa.

Fakt, že Babiš vstoupil do politiky, vyvolal také určitý protiklad, který už také vidíme. Do politiky vstupují další podnikatelé, kteří financují vlastní politické strany. „A to je vývoj, ke kterému došlo na Ukrajině nebo v Rusku. I tam získávali moc oligarchové a vyvrcholilo to tím, že se prezidentem Ruska stal Vladimir Putin a vybral si věrné oligarchy,“ řekl host.

Ve druhé polovině diskuse Kroupa zmínil i jméno prezidenta Zemana, který napoprvé vetoval Lex Babiš.Ten se sice jako politik stal premiérem v roce 1998 pod heslem „akce čisté ruce“. „A tentýž člověk posléze přivedl do vlády ministra financí, který byl odsouzen za korupci,“ připomněl politolog. Takže je otázka, jak přesně se prezident k tématu staví.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bum bác a přišly Vrbětice. Jiřina Šiklová naznačuje, komu kauza před volbami prospěla

8:05 Bum bác a přišly Vrbětice. Jiřina Šiklová naznačuje, komu kauza před volbami prospěla

Oddalování volební kampaně. O tom jsou hlavně každodenní nové informace kolem vrbětické kauzy. Volič…