SPD, strana přátel diktátora, perlil ve Sněmovně poslanec STAN. Víme, že lžete, nastoupil na Okamuru

07.09.2022 19:45 | On-line

Dusno v Poslanecké sněmovně ve středu odpoledne vyvolala přestřelka Jany Černochové s Tomiem Okamurou. Vložil se do ní poslanec STAN Ondřej Lochman, který na Okamuru volal, že je lhář. Ten se přiznal, že o existenci tohoto poslance a jeho práci neměl doposud ani páru, čímž si vykoledoval další poznámky.

SPD, strana přátel diktátora, perlil ve Sněmovně poslanec STAN. Víme, že lžete, nastoupil na Okamuru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

I když koaliční většina nakonec navýšení schodku v prvním čtení schválila, debata byla výživná. Tomio Okamura v obsáhlém projevu k vládnímu návrhu změn v letošním rozpočtu zmínil i armádní akvizice, konkrétně nákup stíhaček z USA.

„SPD podporuje armádu. Jsme pro modernizaci armády, ale tím způsobem, aby to bylo skutečně efektivní a také abychom na to samozřejmě vůbec, Česká republika, měli, protože k čemu má smysl kupovat nejdražší americké stíhačky za 100 miliard korun, a to je jenom ten nižší odhad včetně toho servisu potom a těch nákladů na údržbu a podobně, to má být ještě mnohem vyšší, když tady máme gripeny a Švédové nám je zdarma nabízejí a nabízejí i modernizaci?“ ptal se.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Hned, jak domluvil, přihlásila se o slovo ministryně obrany Jana Černochová. „To, že je kolega Okamura demagog a lhář, na to už jsme si tady zvykli, ale já pokaždé, když tady nějakou lež od něj uslyším, tak mu budu oponovat,“ spustila.

Žádné gripeny zadarmo, jak tvrdí Okamura, nám prý nikdy nikdo nenabízel. Načež připustila, že je nabízel velvyslanec, ale ministr to pak uvedl na pravou míru. „Ministr obrany Švédského království se mi za chování pana velvyslance omluvil, kdy velvyslanec bez ohledu na to, jaká je realita, řekl, že by teoreticky Švédsko mohlo takhle postupovat,“ vysvětlovala.

„Takže pane Okamuro, prostřednictvím paní místopředsedkyně, přestaňte lhát,“ vyzvala.

Reagoval expert SPD na obranu, poslanec Radovan Vích. „Já bych chtěl upřesnit, že švédská strana nám nabídla přenechání čtrnácti letounů JAS-39 Gripen po skončení pronájmu, který končí v roce 2027, a následně nám nabídla další stroje, případně jejich modernizaci,“ sdělil poslancům. A velvyslanec se distancoval od ministrovy „omluvy“, kterou Černochová zmiňovala.

Černochová trvá na tom, že žádná taková nabídka od Švédska na úrovni ministrů nezazněla.

Tím mohla debata skončit, kdyby se o slovo nepřihlásil poslanec STAN Ondřej Lochman. „Já tu nebudu reagovat na lži Tomia Okamury. Všichni víme, že je to soudně usvědčený lhář, takže k tomu se vyjadřovat nebudu,“ ujistil. O půl minuty později, když zkritizoval poslance Vícha, už se ale k Okamurovi vrátil.

„Tomio Okamura se odkopal a před chvílí zde řekl: váš spojenec NATO. Tím pádem už víme, že Tomio Okamura nehájí zájmy České republiky, protože mluví o spojenci České republiky, a tím pádem je jasné, že hájíte zájmy někoho úplně jiného,“ sdělil poslancům. A proto SPD vyzval, aby se při zachování zkratky přejmenovala na Strana přátel diktátora, nebo Strana přátel Vladimira Putina.

„Jediné, co tu děláte, že tady šíříte putinovskou kremelskou propagandu,“ opustil řečniště za potlesku zprava.

Okamura se přihlásil o slovo, ale nejdříve reagoval na ministryni Černochovou. „Znovu opakuji, jste zaprodaní. Opravdu vy jste naslibovali totiž před volbami ve Washingtonu tyhle všechny možné zakázky a tohleto je výsledek, že úplně ničíte Českou republiku a poskakujete tam jako nějací mopslíci,“ zaznělo od řečniště.

Černochová rovněž požádala o své dvě minuty. „Myslím, že jsem dostatečně předvedla svoji kompetenci k tomu, abych byla dobrou ministryní obrany, myslím si, že jsem dobrou ministryní obrany, ty výsledky mám,“ pochválila se. Okamura má podle ní problém se ženami a tato poznámka vzbudila v sále smích.

„Myslím si, že tím demonstruje pouze svoji slabost, malost a hloupost,“ dodala za potlesku.

Okamura odmítl v debatě na této úrovni pokračovat, je to prý od Černochové už příliš zoufalé.

Vrátil se ale k poslanci Lochmanovi, toho prý za dosavadní rok Poslanecké sněmovny neměl tu čest poznat, nezaznamenal totiž žádnou jeho aktivitu.

„Nikdy jsem neviděl, že by se vymezoval proti tomu, co se děje u vás v tom hnutí. Takže vy kryjete organizovaný zločin, kryjete mafiózní praktiky, kryjete korupci,“ vzkázal poslanci, který je současně za STAN starostou v Mnichově Hradišti.

Ani Lochman neodolal možnosti další faktické poznámky. „Jsem rád, že je vidět, že pan Tomio Okamura utíkal od toho, o čem jsem mluvil. To, že tady šíří prokremelskou a putinovskou propagandu, nechce o tom mluvit, to je jednoznačné,“ smál se. A dodal, že má ve Sněmovně vyšší účast než Okamura.

On sám prý v médiích opakovaně protestoval proti praktikám Petra Hlubučka, ale nediví se, že to Okamuru nezajímá.

„Vy jste usvědčený lhář, takže víme, co tu říkáte, že lžete,“ dodal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …