SPOLU viní Hamáčka z vlastizrádného chování

04.05.2021 18:44

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) má nyní plné ruce práce, aby všechny přesvědčil, co bylo pravým důvodem jeho plánované dubnové cesty do Moskvy. Čelí nyní nařčení, že cílem byl výměnný obchod s Ruskem: kauza Vrbětice za milion vakcín Sputnik V. Koalice SPOLU považuje takové chování za vlastizrádné a vyzývá Hamáčka k rezignaci. Tato vláda řízená Milošem Zemanem nemá její důvěru a musí požádat o důvěru v Poslanecké sněmovně.

SPOLU viní Hamáčka z vlastizrádného  chování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se obává, že Hamáček zřejmě upřednostnil možnost zisku neschválené vakcíny na úkor bezpečnosti České republiky. „Plánovaná cesta ministra Hamáčka do Moskvy byla aktem vlastizrádného charakteru. Je to další z podstatných důvodů, proč tato vláda musí skončit. Nedovedu si představit žádného poslance, který nebude chtít vládě vyslovit nedůvěru,“ uvedla.

Podle prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury se ukazuje zcela zásadní a rozhodující vliv prezidenta na činnost vlády Andreje Babiše

„Druhý nejvýznamnější člen vlády fingoval cestu do Ruska a podle dostupných informací chtěl vyměnit suverenitu České republiky za pochybné vakcíny, a ještě ke všemu není celou situaci schopen věrohodně vysvětlit,“ komentuje Hamáčkovo vyjádření k výměnnému obchodu.

Je přesvědčen, že takové nápady a myšlenky nevznikají v hlavě pouze jednoho ministra. „Je evidentní, že je to vláda Miloše Zemana. Naši důvěru rozhodně nemá a na našem plánu se nic nemění. Sbíráme podpisy a v průběhu několika dnů oznámíme termín mimořádné schůze,“ doplnil.

„Dobrá vláda má stát za občany své země a vždy před kýmkoli hájit její zájmy,“ pokračoval předseda lidovců Marian Jurečka na společné konferenci koalice SPOLU.

To, co můžeme pozorovat i na příběhu cesty necesty Jana Hamáčka do Moskvy, podle Jurečky ukazuje, že tohle rozhodně není dobrá vláda. „Přiznejme si, že nyní máme vládu, která nehájí ani zájmy, ani bezpečnost naší země,“ dodal.

„Chceme, aby dnes proběhlo uzavřené jednání Poslanecké sněmovny, kam by byli přizváni také šéfové všech tří zpravodajských služeb České republiky, kteří by na jednání podali jasné vysvětlení toho, co se v této věci od 7. dubna odehrávalo,“ zmínil požadavky koalice.

Pokud vládní koalice uzavřené jednání Sněmovny odmítne, uskupení SPOLU je připraveno svolat jednání kompetentních výborů a komisí, a to i za cenu přerušení jednání Sněmovny. „Musíme si uvědomit, že jsme opravdu ve velmi vážné situaci a pokud se zjištění potvrdí, pak je zřejmé, že nese prvky vlastizrady,“ uvedl předseda lidovců Marian Jurečka na závěr.

Neuskutečněnou Hamáčkovo cestou do Moskvy a jeho chováním v kauze Vrbětice se dnes zabývají poslanci na neveřejném jednání. Na jednání byli přizváni i šéf BIS, policejní prezident a nejvyšší státní zástupce, nikdo z nich ale podle poslanců nevystoupil. Nepromluvil ani premiér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To dělat nebude! Zeman: Stará zášť ožívá. Hned po rádiu

20:45 To dělat nebude! Zeman: Stará zášť ožívá. Hned po rádiu

Večer otce a syna Kroupových, dalo by se říci: Prezident Miloš Zeman prvního z nich označil za neúsp…