STAN bude v sobotu volit vedení a hlasovat o spolupráci s lidovci

24.03.2017 17:18

V sobotu se v Praze uskuteční sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN), na němž se bude volit vedení hnutí. Zatím jediným kandidátem na předsedu je Petr Gazdík, který v čele STAN stojí i nyní. Delegáti na sněmu také budou rozhodovat o vytvoření dvojkoalice s KDU-ČSL pro podzimní volby do Sněmovny. Předsednictvo hnutí se pro její vznik vyslovilo o víkendu v Lipnici nad Sázavou a její schválení sněmu doporučilo.

STAN bude v sobotu volit vedení a hlasovat o spolupráci s lidovci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

Den před sněmem starostů se měla konat i celostátní konference KDU-ČSL. Mluvčí lidovců Petra Hrušová ale ČTK sdělila, že konference byla posunuta o týden dopředu, aby vedení strany mohlo o dohodě se STAN rozhodnout bezprostředně po jednání obou subjektů. KDU-ČSL tak už minulý víkend v Jihlavě rozhodla, že chce volební koalici vytvořit, pro bylo 39 delegátů celostátní konference a proti 31.

Podle dohody z Lipnice by společným kandidátem lidovců a starostů na premiéra měl být předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci by měli mít lídra kandidátky v osmi krajích, STAN v šesti. Zástupci obou subjektů uvedli, že mezi nimi nejsou programové spory a že se dohodli i na podílech při financování kampaně.

Volební koalice bude pro vstup do Sněmovny potřebovat zisk nejméně deseti procent hlasů, zatímco kdyby zástupci jednoho uskupení byli zařazeni na kandidátky druhého, stačilo by pět procent. Gazdík ale při hodnocení dohody mluvil o ambici získat nejméně 15 procent hlasů.

Předsednictvo STAN doporučilo dohodu schválit a krajské organizace hnutí se k ní staví vstřícně. Podle nich je vznik dvojkoalice správná věc, která umožní oběma subjektům lépe prosazovat jejich program ve Sněmovně.

Na sobotním sněmu se také bude volit vedení STAN. Zatím jediným kandidátem na předsedu je Gazdík, mluvčí STAN Karel Kreml ale upozornil, že přímo na sněmu se může přihlásit kdokoli další. Nemá ale informace o tom, že by chtěl někdo další kandidovat. Gazdík byl v čele hnutí v letech 2009 až 2014 a vrátil se do něj loni.

I o funkci prvního místopředsedy má zatím zájem jen jeden uchazeč. Je jím náměstek středočeské hejtmanky Vít Rakušan, který funkci zastává i v současnosti. Také v tomto případě je ale možné, že se další kandidát přihlásí přímo na sněmu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …