Šafrovci odhalili Babišovu nekalost: O kůrovce se zajímá proto, že jeho Agrofert těží dřevo

16.05.2018 10:59

O možném zajímavém pozadí kůrovcového problému píše server Forum24. Autor Vilém Besser nastiňuje důvody, které Babišovu vládu údajně přiměly řešit problém s takovou intenzitou. Jde prý o peníze pro Agrofert. Babiš si prý situaci upravuje, jak se mu to zrovna hodí.

Šafrovci odhalili Babišovu nekalost: O kůrovce se zajímá proto, že jeho Agrofert těží dřevo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Agrofertu na pražském Chodově
reklama

O problému s kůrovcem prý podle Bessera ještě před několika dny hovořili pouze zasvěcení odborníci. Dnes je však situace jiná, kůrovcovou kalamitu zmiňují všichni. Problémem se začal zabývat sám premiér, což celé věci dává váhu. Celá věc má prý ale určitě osobní motiv. „Premiér v demisi se však neangažuje tam, kde nevidí jakýkoliv profit pro sebe a svou firmu. Nejinak je to i nyní,“ píše Besser.

Kůrovcové trable se řeší s takovým nasazením, že ministr zemědělství Jiří Milek dokonce odvolal šéfa Lesů ČR Daniela Szóráda. Odcházející ministr vidí jako původce kůrovcového problému právě šéfa státního podniku, jak se Besser domnívá. Nevidí ale logickou spojitost činů ministra zemědělství s výroky jeho šéfa, premiéra v demisi Andreje Babiše. Ten v úterý z potíží spojených s lesním škůdcem obvinil exministra zemědělství Sobotkovy vlády, Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Podle Bessera je ale Babiš nekonzistentní a sleduje pouze vlastní zájem.

„Šéfovi hnutí ANO se totiž pokaždé hodí, když může za cokoliv obvinit ‚ty před ním‘, od nichž přišel naši zemi vyčistit. Tentokrát ovšem Babiš zapomíná, že s 1. místopředsedou KDU-ČSL seděl ve stejném vládním kabinetu, a pokud by už tenkrát viděl, že je možné Jurečku za kůrovce nahlas zkritizovat, třeba ve svých novinách, nebo na sociálních sítích, rozhodně by to udělal a lidoveckému ministrovi by jeho pochybení neustále připomínal,“ píše Besser.

Podle Bessera je jediným skutečným důvodem aktuální kůrovcové pohotovosti ekonomický zájem šéfa hnutí ANO. Připomíná, že do skupiny Agrofert, toho času ve svěřenském fondu, patří i společnost Uniles. Ta v minulém roce přišla ke státní zakázce na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2018–2022 v hodnotě necelých tří miliard korun. To je prý důvodem Babišova zájmu o stav dřeva, se kterým bude Uniles obchodovat.

Druhý nejbohatší Čech prý, jak je jeho dobrým zvykem, pouze hlídá své investice. Místo zájmů státu sleduje zájmy Agrofertu. „Miliardář a oligarcha je ze svých byznysových let zvyklý si všechno pohlídat a tuto zkušenost převádí do praxe i jako politik. Angažovanost v „kauze kůrovec“ je tedy pochopitelná. Proč těžit a prodávat dřevo, které má nižší cenu, když se z pozice premiéra dá udělat něco pro to, aby se stav našich lesů zlepšil. Nejde o dobro přírody, nebo občanů. Jen o velký balík peněz pro Agrofert,“ píše doslova Besser.

Kůrovcová kalamita je přitom v ČR momentálně nejhorší za několik století, jak potvrzuje loňská kontrola České inspekce životního prostředí u státní firmy Lesy ČR. Situace prý byla dlouhé roky přehlížena a státu vznikly obrovské finanční škody. V březnu k důslednějšímu boji proti kůrovci vyzvala současnou vládu Agrární komora ČR. Stát prý jen na Moravě přišel v důsledku znehodnocování lesů a klesající ceně dřeva o půldruhé miliardy korun, jak píší Hospodářské noviny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …