Samozvané hlídky kotlebovců vyvolaly reakci. Slovenské osobnosti se bouří

15. 4. 2016 19:11

Skupina 130 slovenských občanů se dnes obrátila na předsedu slovenské vlády, ministryni spravedlnosti, policejního prezidenta a lídry parlamentních stran s výzvou Odmítáme stát ve státě.

Samozvané hlídky kotlebovců vyvolaly reakci. Slovenské osobnosti se bouří
Foto: ČT24
Popisek: Marián Kotleba
reklama

Tato výzva je reakcí na samozvané hlídky členů strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko ve slovenských vlacích. Tam chtějí dohlížet na bezpečnost cestujících. Informoval o tom jeden z iniciátorů výzvy, aktivista Juraj Mesík s tím, že od představitelů státu požadují, aby použili všechny zákonné prostředky na zamezení kotlebovského „vytváření státu ve státě“. Parlamentní opozici vyzývají, aby v tomto případě důsledně kontrolovala dodržování zákona.

Svévolně chrání bezpečnost cestujících

„Příslušníci Kotlebovy strany vytvářejí hlídky, které svévolně chrání bezpečnost cestujících ve vlacích a roznášejí ve vlaku neoprávněně letáky propagující založení soukromo-stranické domobrany,“ uvádějí autoři výzvy. V každé demokracii je ochrana a bezpečnost výlučnou úlohou a mocenským monopolem státu. Tento mocenský monopol může mít ve Slovenské republice jako právním státě výlučně státní orgán na základě zákona. Zakládání hlídek či domobrany skupinami občanů a politickými stranami je protiprávní. Bezpečnost a ochrana cestujících na železnici je tak věcí policie. „Žádná právnická ani fyzická osoba, kromě těch oprávněných, nemůže ve vlacích ani jinde svévolně vykonávat jakoukoliv činnost bez souhlasu Železniční společnosti Slovensko (ŽSSK).“

Vláda a státní orgány tak podle nich nesmějí dopustit, aby se „u nás plíživě vytvářel stát ve státě“. Ochrana občanů je základní odpovědností státních orgánů, pokud na kterékoliv trati nebo ulici na Slovensku selhává, je povinností policie a dalších orgánů státu postarat se o rychlou nápravu. Za to nese zodpovědnost ministr vnitra. „Ministr, který se této povinnosti vyhýbá nebo ji neplní, nemá v demokratickém právním státě v této funkci co dělat,“ uvedl za iniciátory výzvy Mesík.

Začíná to vlakovými hlídkami a končí totalitou

„To, co začíná vlakovými hlídkami, pokračuje domobranou a vlastní stranickou politickou policií a na konci takového únosu státu bývá zánik právního státu a nastolení totalitního zřízení,“ uvedl Mesík závěrem.

Mezi 130 signatáři výzvy Odmítáme stát ve státě patří také politolog a prognostik Fedor Gál, politický analytik Grigorij Mesežnikov, básník a prozaik Ján Štrasser, literární vědec a politik Peter Zajac, spisovatel Ivan Štrpka, šéfredaktor týdeníku .týždeň Štefan Hríb či fotograf a novinář Andrej Bán.

Předseda ĽSNS Marian Kotleba avizoval nasazení hlídek do vlaku na trase Nové Zámky – Zvolen v pondělí 11. dubna. Tento krok je podle něj reakcí na útok šestnáctiletého Šimona na jednadvacetiletou Viktorii, který se odehrál začátkem dubna. Pachatel na dívku zaútočil a následně jí ukradl peněženku, byl ovšem dopaden policií. Kotleba pachatele označil za „cikánského extremistu“. Velitelem hlídek, které budou nasazené i na jiných spojích, má být poslanec Peter Krupa (ĽSNS).


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kvůli tomuhle na jaře zavřeli Česko. Ale čísla nesedí, je to jinak

15:44 Kvůli tomuhle na jaře zavřeli Česko. Ale čísla nesedí, je to jinak

Není málo těch, kteří požadují, aby se k epidemii koronaviru přistupovalo vědecky. Vědecký přístup z…