Šarapatka se omluvy od Zemana zatím nedočká. Soud bude pokračovat

12.06.2020 20:21

Nejvyšší soud (NS) vyhověl Ministerstvu financí v odkladu omluvy radnímu ČT Zdeňku Šarapatkovi do doby, než bude rozhodnuto o dovolání proti verdiktu, který omluvu pravomocně přikazuje. Omluvu někdejší poradce prezidenta Miloše Zemana požaduje za prezidentův výrok o tom, že byl z jeho služeb vyhozen pro neschopnost. Na odklad upozornil server Seznam Zprávy.

Šarapatka se omluvy od Zemana zatím nedočká. Soud bude pokračovat
Foto: Facebook.com
Popisek: Zdeněk Šarapatka s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem
reklama

Anketa

Petr Nečas nebo Robert Šlachta. Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 15954 lidí
Stát se tak zatím nemusí omlouvat za výroky Miloše Zemana, jimiž podle pravomocného verdiktu dehonestoval člena někdejšího týmu svých poradců Zdeňka Šarapatku.

Návrh na odklad vzešel od Ministerstva financí, jelikož právě to v této věci sát zastupuje. Prezidenta totiž přímo žalovat nelze.

Ředitelka náhradové agendy Ministerstva financí Monika Vláčilová v dovolání napsala, že jde o precedentní případ. Soudy totiž dle ní nikdy neprohlásily za nesprávný úřední postup vystoupení úřední osoby v soukromé televizní stanici. „Vystoupení prezidenta republiky na soukromé televizní stanici není vázáno žádnými procesními či hmotněprávními normami,“ uvedla.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Výrok, kvůli němuž se měl stát omlouvat, vyřkl Miloš Zeman ve vysílání stanice TV Barrandov. O Šarapatkovi prohlásil, že byl ze sboru jeho poradců vyhozen pro neschopnost. Soud však uznal Šarapatkovu argumentaci, že ze služeb Úřadu vlády v době Zemanova premiérského období odešel sám.

Tvrdí, že tak udělal sám kvůli ztrátě důvěry v Zemanovu čestnost, statečnost a pravdomluvnost. Měl tak učinit po kauze Olovo, kdy někteří ze Zemanových poradců vypracovali dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni Sněmovny Petře Buzkové (ČSSD).

Šarapatka by chtěl omluvu od státu vymoci za pomoci exekutora. Před několika dny podal k soudu exekuční návrh. V takovém případě může exekutor státu postupně ukládat pokuty. Každá může být až do výše 100 tisíc korun.

Fotogalerie: - Jednání Rady ČT

Jednání Rady České televize. Na programu byla zprá...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...

Advokát Artur Ostrý, který Šarapatku zastupuje, obdržel usnesení NS během čtvrtka. „Rozhodnutí o odložení vykonatelnosti samozřejmě respektujeme, bez detailnějšího odůvodnění jsou však právní důvody pro jeho vydání jen těžko pochopitelné,“ uvedl Ostrý pro Seznam Zprávy.

V zamítnutém odvolání ministerstvo argumentovalo tím, že Šarapatka neprokázal nesprávnost úředního postupu podle zákona o odpovědnosti státu za škodu. Soudce však tehdy poukázal na judikaturu NS, podle níž se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zhroucené nemocnice. Už za rok. Lidovec dal vládě nůž na krk

16:17 Zhroucené nemocnice. Už za rok. Lidovec dal vládě nůž na krk

Předvolební koalice ODS, TOP 09 a lidovců vyslala vládě jasný signál. Medici se prý musejí okamžitě …