Sbírka pro rodiny tří padlých vojáků. Během pár hodin se posbíralo přes půl milionu

07.08.2018 22:31

Mimořádnou finanční sbírku ve prospěch rodin trojice českých vojáků padlých v Afghánistánu vyhlásil Vojenský fond solidarity. Za téměř jeden den od vyhlášení sbírky se podařilo vybrat 612 456 korun, informovala Lidové noviny brigádní generálka Lenka Šmerdová, předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity. 

Sbírka pro rodiny tří padlých vojáků. Během pár hodin se posbíralo přes půl milionu
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Finance z mimořádné finanční sbírky míří k vojákům, jejich dětem nebo rodinám, jež se ocitli v tíživé životní situaci. Sbírka se uskuteční ve dnech od 6. do 31. srpna. Podle zákona mají nejbližší příbuzní nárok na úhradu nákladů na pohřeb, na sirotčí důchod nebo na jednorázové odškodné, které se odvozuje od minimální mzdy a může dosáhnout až jejího 240násobku, tedy necelých tří milionů korun, uvedl mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek.

Fond solidarity založila armáda společně s Charitou ČR v reakci na úmrtí pětice vojáků v Afghánistánu v roce 2014. Klade si za cíl pomáhat vojákům či jejich rodinám v nouzi. Od roku 2015 vybral asi 7,7 milionu korun, na pomoc z nich putovalo 1,4 milionu korun. Kromě fondu vojáci při tragických událostech často pořádají i vlastní sbírky či charitativní akce.

Po padlých vojácích často zůstávají rodiny s malými dětmi. Podle zákona mají pozůstalí nárok mimo jiné na jednorázové odškodné a na mimořádné jednorázové odškodné. Jednorázové odškodné dostávají manželky či manžel a děti ve výši třicetinásobku minimální mzdy, nyní tedy 366 000 korun. Pokud s padlým vojákem žijí v jedné domácnosti rodiče, mají dohromady nárok na stejnou částku.

V případě, že voják zemře při rizikových činnostech na území ČR nebo za zvlášť nebezpečných podmínek ve službě v zahraničí, dostanou manželka či manžel a děti od státu jednorázové mimořádné odškodnění, a to dvěstěčtyřicetinásobek minimální mzdy, tedy asi 2,9 milionu korun, uvedla ČTK. Manželka a děti mají také nárok na úmrtné pro pozůstalé, které záleží na délce služby a odpovídá jednomu až devíti hrubým měsíčním platům.

Pokud voják přijde o život ve službě nebo na misi, armáda se snaží informovat příbuzné dříve, než se informace dostane do médií. Zprávu má za úkol sdělit velitel, v týmu bývá přítomen i vojenský kaplan či zdravotník. Podle hlavního vojenského kaplana české armády Jaroslava Knichala jde o nelehký úkol. S tragickou zprávou se každý smiřuje jiným způsobem, řekl. „Snažíme se být s těmi lidmi nablízku, nějak jim pomoci, aby to lidsky dokázali zvládnout. Na takovou událost se nedá připravit, je to lidsky bolestné,“ poznamenal Knichal.

Kaplani se s nimi snaží hovořit, radit jim, na koho se mají obrátit ohledně pomoci. On sám byl několikrát v týmu, který tragickou zprávu pozůstalým sděloval. „Každá rodina je jiná, každý ten člověk to přijímá jinak, jinak se s tím vyrovnává,“ poznamenal.

Kaplani či psychologové pomáhají i vojákům u jednotky, ve které padlí vojáci v misi sloužili. Tragické úmrtí podle Knichala vojáky vždy zasáhne, i když jsou na podobná nebezpečí připravováni. „Přestože to namodelujete, jak nejlépe umíte podle poslední zkušenosti, tak vás tato situace vždycky překvapí a vždycky je bolestná. Úlohou kaplanů a psychologů v těchto chvílích je s nimi hovořit, vnímat každou jejich emoci, každé jejich slovo, tak aby vojáci i přes tuto událost dokázali pokračovat v plnění úkolů, které jsou před ně postaveny,“ řekl Knichal ČTK.

Do Vojenského fondu solidarity lidé mohou posílat peníze na účet 44665522/0800, variabilní symbol je 918. Sbírka bude trvat do konce srpna. Posílat také mohou dárcovské DMS podle částky, kterou chtějí přispět, ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Co za to?

Chcete, abysme platili za dálničku víc. To jako fakt? Vždyť dálniční síť v ČR není aniz daleka kompletní a o kvalitě ani nemluvím. Proč a za co mám tedy platit víc? Nevěřím tomu, že peníte budou využity na silnice, ale opět se někde ztratí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Záruky pro Putina, vystřelil do světa Macron. Po prvním zlu argumenty. Ne všichni v ČR jsou proti

21:28 Záruky pro Putina, vystřelil do světa Macron. Po prvním zlu argumenty. Ne všichni v ČR jsou proti

Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu řekl, že budování bezpečnostního uspořádání v Evropě …