Schillerová chce výrazně snížit úroky z neoprávněných exekucí. Vydělá na tom stát

09.06.2019 8:58

Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová je připravena upravit daňový systém. Bude se prý snažit o to, aby byl spravedlivější. Daňoví experti však ukazují, co může daňová spravedlnost v podání vlády Andreje Babiše znamenat doopravdy.

Schillerová chce výrazně snížit úroky z neoprávněných exekucí. Vydělá na tom stát
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Server Echo24.cz přináší informaci o tom, že se chystá úprava daňového systému. Šéfka státní kasy za hnutí ANO Andreje Babiše Alena Schillerová tvrdí, že je odhodlána udělat krok ke spravedlivějšímu daňovému systému. Daňoví experti však upozorňují, že ona spravedlivější úprava ve skutečnosti znamená, že se sníží úroky za neoprávněné exekuce, které poškozeným vyplácí stát. Poškození občané na tom tedy budou bití, zatímco státní kasa ušetří.

„Velmi výrazně se snižují dnešní úroky z neoprávněného exekučního vymáhání. Nyní jsou tyto úroky ve výši 32 %, po novu budou jen ve  výši 10 %,“ připomíná člen Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek.

Bití tak mohou být lidé, na jejich majetek vydal stát neoprávněně zajišťovací příkaz. „Podle mého je to zjevná snaha ministerstva ztížit postiženým subjektům cestu k náhradě škody a snížit tak celkový objem peněz, které stát platí za nezákonná rozhodnutí nebo nesprávné úřední postupy v oblasti správy daní,“ dodal Hajdušek.

Ministerstvo financí se však brání, že se poškozené osoby i nadále dovolají svých práv a nápravy křivd. Každý poškozený může uplatnit institut náhrady škody způsobené nezákonným rozhodnutím nebo neoprávněným postupem státních orgánů. V této oblasti se prý nic měnit nemá.

Návrh zákona má být předložen vládě nejdříve koncem července a vedle úlevy pro stát počítá také s úlevou pro daňové poplatníky. Úrok z prodlení, jejž platí plátce daně, se ze stávajících přibližně 15,75 % sníží přibližně na 9,75 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

17:26 Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

Ekonomka Markéta Šichtařová přivítala fakt, že obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování byl…