Schillerová chce výrazně snížit úroky z neoprávněných exekucí. Vydělá na tom stát

09.06.2019 8:58

Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová je připravena upravit daňový systém. Bude se prý snažit o to, aby byl spravedlivější. Daňoví experti však ukazují, co může daňová spravedlnost v podání vlády Andreje Babiše znamenat doopravdy.

Schillerová chce výrazně snížit úroky z neoprávněných exekucí. Vydělá na tom stát
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Server Echo24.cz přináší informaci o tom, že se chystá úprava daňového systému. Šéfka státní kasy za hnutí ANO Andreje Babiše Alena Schillerová tvrdí, že je odhodlána udělat krok ke spravedlivějšímu daňovému systému. Daňoví experti však upozorňují, že ona spravedlivější úprava ve skutečnosti znamená, že se sníží úroky za neoprávněné exekuce, které poškozeným vyplácí stát. Poškození občané na tom tedy budou bití, zatímco státní kasa ušetří.

„Velmi výrazně se snižují dnešní úroky z neoprávněného exekučního vymáhání. Nyní jsou tyto úroky ve výši 32 %, po novu budou jen ve  výši 10 %,“ připomíná člen Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek.

Bití tak mohou být lidé, na jejich majetek vydal stát neoprávněně zajišťovací příkaz. „Podle mého je to zjevná snaha ministerstva ztížit postiženým subjektům cestu k náhradě škody a snížit tak celkový objem peněz, které stát platí za nezákonná rozhodnutí nebo nesprávné úřední postupy v oblasti správy daní,“ dodal Hajdušek.

Ministerstvo financí se však brání, že se poškozené osoby i nadále dovolají svých práv a nápravy křivd. Každý poškozený může uplatnit institut náhrady škody způsobené nezákonným rozhodnutím nebo neoprávněným postupem státních orgánů. V této oblasti se prý nic měnit nemá.

Návrh zákona má být předložen vládě nejdříve koncem července a vedle úlevy pro stát počítá také s úlevou pro daňové poplatníky. Úrok z prodlení, jejž platí plátce daně, se ze stávajících přibližně 15,75 % sníží přibližně na 9,75 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hned zítra jdu za Milošem a řeknu si mu o přihlášku do strany. Obořil se na novináře Karel Kryl. Také zmínil diktaturu dobrého Al Caponeho

4:44 Hned zítra jdu za Milošem a řeknu si mu o přihlášku do strany. Obořil se na novináře Karel Kryl. Také zmínil diktaturu dobrého Al Caponeho

VZPOMÍNKY A PERLY Zbavili jsme se jedné části, teď druhé. Já su Moravák, třeba se zbavíme jednou i j…