Schwarzenberg poznamenal, že my Češi máme poněkud podivný vztah k našim slavným vojevůdcům, kdy opravdu velcí byli tři. Nejstarším z nich byl podle jeho slov Jan Žižka, kterého všichni oslavujeme a je brán jako národní hrdina. "Z vojenského hlediska bych řekl, že byl nejnadanější partyzánský vůdce svého věku a lze ho snad srovnat jen s maršálem Titem ve dvacátém století. Neměl možnost vést velká vojska a také nikdy nepůsobil mimo země Království českého. Ale zajisté to ve své době byl nejvýznamnější vojevůdce a svojí taktikou opravdu poznamenal vývoj vojenství na dlouhou dobu," poznamenal Schwarzenberg.
Za druhého velkého vojevdůce považuje Albrechta z Valdštejna a třetího zmiňuje právě Josefa Václava Radeckého z Radče pocházejícího od Sedlčan.
"Z vojenského hlediska byl zřejmě právě on největším českým vojevůdcem. Nejenže navrhl plány pro bitvu u Lipska pod vedením Karla Schwarzenberga, který měl dost práce se sladěním vojsk různých evropských mocnářů, takže právem přenechal čistě vojenskou činnost právě svému velmi nadanému šéfovi generálního štábu, svému sousedovi od Sedlčan. Bitva u Lipska, zvaná též Bitva národů, byla největší své doby a znamenala porážku Napoleona, což zcela změnilo situaci v Evropě. Poté, dávno po smrti Karla Schwarzenberga, se vyznamenal v Itálii mnoha vítěznými bitvami," uvedl Schwarzenberg s tím, Radeckému je dnes jeho služba císaři vyčítána, ale v té době to byla samozřejmost bez alternativ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef