Schwarzenberg: Měli držet hubu. Merkelová přeci nemůže postavit kulomety na hranice a střílet. Kdo byl někdy na ožralé veselici na venkově...

22.02.2016 7:21

Zeman se Stropnickým měli držet hubu stran výměny pěti Čechů unesených v Libanonu za pravděpodobného agenta libanonské rozvědky Fajáda, uvedl někdejší předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro časopis Týden. Tamtéž prozradil, co by nyní dělal na Hradě, kdyby před třemi lety zvítězil v prezidentské volbě, proč je mu za Čechy občas stydno, z jakého důvodu podporuje Angelu Merkelovou i proč má Zemana za ruského agenta.

Schwarzenberg: Měli držet hubu. Merkelová přeci nemůže postavit kulomety na hranice a střílet. Kdo byl někdy na ožralé veselici na venkově...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expředseda TOP 09 Karel Schwarzenberg
reklama

„Strašné. Ztrapnili jsme se, zesměšnili jsme se, otřesný zážitek. Opravdu je těžší a těžší brát nás na mezinárodní úrovni vážně,“ chytal se Schwarzenberg za hlavu nad vyzrazením informací o výměně pěti Čechů unesených v Libanonu za pravděpodobného agenta libanonské rozvědky Fajáda, kterého chtěli Američané. „Nejdřív to vyzradil Stropnický, pak v jiné formě Zeman. A oba měli, pardon, držet hubu,“ nebral si exšéf TOP 09 servítky.

I přes horšící se zdraví Schwarzenberg věří, že kdyby před třemi lety porazil v klání o prezidentský post Miloše Zemana, zvládal by výkon funkce „levou zadní“. V současné rozbouřené době by se prý snažil tlumit hysterii a nebičovat emoce. „Bavil bych se s různými stranami, abychom stanoviska k vážným problémům propojili. To je úkol prezidenta,“ míní politik s tím, že úkolem prezidenta není štvát a vyvolávat strach, emoce a nenávist.

Nevlídný postoj Čechů vůči uprchlíkům Schwarzenberg nevidí rád. V zahraničí se prý na nás dívají s velikým údivem, protože jsme země, kde sotva nějací uprchlíci jsou. „A taková země vyvolává hysterii, jako by byl jeden milion machometánů na pochodu z Brna do Prahy,“ nechápe někdejší předseda TOP 09. „Při jakékoli pomoci Řecku jsme řvali, ačkoli když nám bylo zle, tak se nám pomáhalo. Prostě vypadáme jako lidi, kteří jenom rádi berou, ale neradi dávají,“ dodává.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která to za svůj postoj k uprchlické krizi schytává ze všech stran, má Schwarzenbergovu podporu. „Ona přece nemohla na německé hranice postavit kulomety a střílet po všem, co tam zvenku přijde. Dávám jí za pravdu v tom, že je to zvládnutelný problém,“ myslí si politik. Na rozdíl od Merkelové si však nemyslí, že kvóty na uprchlíky byly dobrý nápad. Podle Schwarzenberga to byla velká diplomatická a politická chyba.

Silvestrovské události v Kolíně nad Rýnem, kde stovky cizinců obtěžovaly tamní ženy, by Schwarzenberg žádnou tragédii nedělal. „Kdyby na světě nebyly větší tragédie, než se někde kradou kabelky, že se někomu šáhne do výstřihu nebo na zadek, tak bych byl štastnej. Není to přípustné, mně je těch žen líto. Ale promiňte, kdo byl někdy na nějaké ožralé veselici na venkově, tak se tam chasníci také vždycky nechovali jako angličtí gentlemani,“ vzpomenul exšéf TOP 09. Měli bychom se prý podívat na to, jak se chová většina uprchlíků. „A ty výsledky nejsou špatné. Musíme na to koukat proporčně,“ zdůraznil.

Na závěr Schwarzenberg připustil, že by prezident Miloš Zeman mohl být ruským agentem, neboť se tak prý chová. „Nedbá o zákon, má kancléře bez bezpečnostní prověrky, obklopují ho zvláštní lidé s podivnými vazbami. Jsou to podezřelé indicie,“ přemítá neúspěšný prezidentský kandidát.  

   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…