Schwarzenberg: Zeman závidí Vystrčilovi. A podrývá jeho pozici

06.09.2020 20:47

Poslanec za TOP 09 a někdejší ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se na svém facebookovém profilu vyjádřil ke slovům prezidenta Miloše Zemana, jenž označil cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za klukovskou provokaci.

Schwarzenberg: Zeman závidí Vystrčilovi. A podrývá jeho pozici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

„Pan prezident dnes prohlásil, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan byla ‚klukovská provokace‘. Já si nemohu pomoci, ale byl jsem zvyklý na to, že se ústavní činitelé vzájemně takovýmito výrazy obvykle nečastovali. Je to nejen otázka zdvořilosti, ale také je to otázka vysoce politická. Není dobré, když jeden ústavní činitel vědomě svými výrazy podrývá úctu k jiné ústavní instituci. Ale dnes se všecko mění a tyto manýry přispívají k celkovému úpadku našich státních institucí,“ poznamenal Schwarzenberg.

„Zajímavé na tom ještě je, že se k tomu prezident vyjádřil až teď, kdy je očividné, že cesta pana Vystrčila měla ohromný úspěch. Opravdu na Tchaj-wanu zabodoval a všichni, kteří se na cestě tak či onak podíleli, jsou z této cesty nadšeni. Jestli se tu ovšem neprojevuje jistá žárlivost a závist, že pan Vystrčil zaznamenal větší úspěch, než kdy měl na svých cestách pan prezident. Doufám, že tomu tak není, ale podle vyjádření prezidenta v dnešním rozhovoru se tato myšlenka docela vtírá,“ dodal Schwarzenberg.
 
„Prezident se dále vyjádřil, že už nebude zvát předsedu Senátu na setkání nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice. Jaké to bude ovšem setkání ústavních činitelů, když na ně není zván ten druhý nejvyšší? A k čemu jsou vlastně setkání, na nichž je předem vyžadován stejný názor? Místo aby to byla opravdu intenzivní diskuse nad zahraničněpolitickými tématy, v níž se důkladně proberou různé názory a na jejich základě se dojde k nějakému výsledku. Když předem vyloučím toho, kdo má odlišný pohled, je celá diskuse zcela nesmyslná,“ míní Schwarzenberg a v závěru se ptá, k čemu ta setkání jsou, když je na nich předem vyžadováno pouze odkývání prezidentova názoru.
 

Prezident Zeman v pořadu Partie dnes skutečně oznámil, že již nebude zvát předsedu Senátu Miloše Vystrčila na pravidelná setkání s dalšími ústavními činiteli ke koordinaci zahraniční politiky. Důvodem je jeho uskutečněná cesta na Tchaj-wan, která se zásadně odchylovala od dohodnuté zahraniční politiky státu.

Vysvětloval, že každého čtvrt roku jedná s dalšími ústavními činiteli o koordinaci zahraniční politiky. Na těchto jednáních se prý hlasuje a předseda Senátu Miloš Vystrčil prý v otázce cesty na Tchaj-wan toto hlasování prohrál, ale stejně se na cestu vydal. „Jeho návrh na cestu odmítli krátce všichni a on přesto na ten Tchaj-wan jel. A já tedy konstatuji, že předsedu Senátu na tyto porady nebudu zvát, protože pokud někdo nerespektuje pravidla hry, nemůže tuto hru hrát,“ obul se do Vystrčila Zeman.

Podle prezidenta nejde o trest, jen jde o tlak na skutečnost, že se dohody mají dodržovat.

Zeman se obává, že čeští podnikatelé mohou být po cestě Vystrčila na Tchaj-wan biti a na jejich místo rádi nastoupí exportéři francouzští nebo němečtí. V této souvislosti také zdůraznil, že Škodě Auto se právě na čínském trhu daří, a pokud by Čína sáhla k nějakému zásahu, už by to bylo podle prezidenta citelné.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ohradil se proti výhrůžkám ze strany ministra zahraničí komunistické Číny Wang I, ale jedním dechem dodal, že má pochopení pro výhrady Číny.

„Myslím si, že si to máme vyřešit na domácím hřišti. Na druhé straně lze výhrady Číny pochopit,“ uvedl Zeman s tím, že ale vyhrožování už je podle něj za hranou. „Pro chování pana předsedy Senátu nemám žádné pochopení, a pokud jde o čínského ministra zahraničí, myslím si, že to trochu přehnal,“ uvedl Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

13:39 Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …