Schwarzenberg přirovnal Zemana k „hnusnému vínu“

11.07.2019 11:40

Šéf ODS Petr Fiala se svým návrhem zrušit přímou volbu prezidenta narazil. Nesouhlasí s ním ani Piráti a proti se ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz vyslovil dokonce i největší Zemanův politický rival Karel Schwarzenberg.

Schwarzenberg přirovnal Zemana k „hnusnému vínu“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Současná hlava státu totiž podle Fialy rozvrací náš ústavní systém, proto by přímá volba měla být zrušena.

„Přímá volba prezidenta vedla pouze k tomu, že prezident má pocit, že porušování Ústavy je dovoleno, neboť získal přes polovinu hlasů voličů, a tedy má jakýsi silný mandát k čemukoli. To ale není pravda: Pravomoci prezidenta zůstaly stejné a stejně tak i jeho povinnosti včetně respektu k Ústavě a její tradici. Co se ale, bohužel, změnilo, je způsob zacházení s Ústavou a její interpretace prezidentem,“ míní Fiala.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Matteo Salvini tajně přijal peníze od Rusů?

4%
91%
hlasovalo: 10737 lidí

Změnilo se podle jeho slov, jakým způsobem s Ústavou prezident zachází. „Co se ale, bohužel, změnilo, je způsob zacházení s Ústavou a její interpretace prezidentem. Je proto nutné tohoto nebezpečného, protiparlamentního džina svévole vrátit zpět do láhve, je třeba vymyslet taková pravidla, aby každý musel dodržovat Ústavu a aby za její nedodržování mohl být přiměřeně sankcionován. A je třeba zahájit diskusi o návratu k naší dobré ústavní tradici, totiž volbě prezidenta Parlamentem České republiky,“ uvedl Fiala v textu, který publikoval server forum24.cz.

Fialův návrh překvapivě narazil u Zemanova letitého politického oponenta, exministra zahraničí, čestného předsedy TOP 09 a poslance Karla Schwarzenberga.

„Je-li víno hnusné, není to chyba vinaře, který láhev plní, ale vína, které do lahve bylo nalito. Ne způsob, nýbrž lidi, které volíme, jsou problém. Slováci a Rakušané volí prezidenta přímo a s rozumem,” konstatoval kníže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

22:02 Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se tentokrát se svou talkshow Kobereček vydal do pražských Řep…