Schwarzenberg uvítal rozhodnutí vlády dodávat zbraně Kurdům v Iráku

15.08.2014 17:16

Bývalý šéf české diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uvítal rozhodnutí české vlády dodávat zbraně a munici iráckým Kurdům a podpořit je tak v boji proti islámským radikálům. K tomu by podle informací z Ministerstva zahraničních věcí mělo dojít na konci srpna.

Schwarzenberg uvítal rozhodnutí vlády dodávat zbraně Kurdům v Iráku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

„Nejsem velkým příznivcem zbrojení a libovolných dodávek zbraní. V době, když jsem byl ještě ministrem zahraničí, si na mne mnozí zbrojaři stěžovali kvůli restriktivním opatřením. Nyní ale vítám rozhodnutí vlády dodat munici a zbraně kurdským bojovníkům proti bojůvkám chalífátu,“ prohlásil kníže.

Snad se podaří uskutečnit pomoc co nejdříve

Kurdové podle Schwarzenberga v poslední době vytrvale a statečně bránili jezídy a křesťany, a jsou proto hodni jakékoli pomoci.

Schwarzenberg doufá, že pomoc se podaří uskutečnit co nejdříve. „Doufám, že příslušní činitelé na Ministerstvu obrany i dalších úřadech se budou řídit podle starého latinského přísloví ‚Bis dat, qui cito dat‘, tedy ‚Kdo rychle dává, dvakrát dává‘,“ uvedl kníže s tím, že rychlá pomoc bude mít největší účinek.

Dodávky vojenského materiálu by mohly začít na konci srpna

Praha by podle prvního náměstka ministra zahraničí Petra Druláka s vyzbrojováním Kurdů mohla začít na konci srpna. Mluvčí Ministerstva obrany Petr Medek v pátek ČTK řekl, že armáda stále ještě zjišťuje, jaký typ vojenského materiálu by Česko irácké straně mohlo poskytnout. „Je ale potřeba dořešit, jakou formou by se případně do Iráku dopravil," poznamenal.

Irácký velvyslanec Husajn Mualla považuje zahraniční pomoc Iráku, včetně té české, proti Islámskému státu za logickou. „Podporují nás, protože vědí, že tito teroristé ohrožují celý region i svět. Musí pomáhat Iráku, abychom je porazili," tvrdí. Věří, že boje v jeho zemi nebudou dlouho trvat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman zakončil návštěvu Německa drsnou tiskovkou. Tepal novináře i „mentálně zaostalého“ Klvaňu. Došlo ale i na vážná témata

17:55 Prezident Zeman zakončil návštěvu Německa drsnou tiskovkou. Tepal novináře i „mentálně zaostalého“ Klvaňu. Došlo ale i na vážná témata

Prezident Miloš Zeman končí svou návštěvu Německa. U té příležitosti svolal tiskovou konferenci, kde…