Sčítání není o trestech, uklidňoval šéf statistiků

25.03.2011 22:47

Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal zažil v pátečních Událostech, komentářích krušné minuty. Moderátor pořadu Jakub Železný ho kvůli potížím při sčítání lidu doslova griloval.

Sčítání není o trestech, uklidňoval šéf statistiků

Oba muži se neshodli hlavně na tom, zda lidem, kteří se odmítnout sečíst, hrozí nějaký trest. Moderátor Jakub Železný argumentoval šestým paragrafem zákona 296/2009 Sb. o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011.

Přestupek. Ano či ne?

První odstavec stanovuje, že přestupku se dopustí ten, kdo neodevzdá nebo nezašle vyplněný sčítací formulář. Podle Železného je toto možné vykládat tak, že člověku, který formulář vůbec nepřevezme, nic nehrozí.

To Drápal odmítl s tím, že „když se zeptáte dvou právníků, tak zpravidla dostanete tři právní výklady". Moderátor ale na místopředsedu statistiků tlačil slovy o tom, že sčítací zákon předpokládá věci, které často vůbec nefungují. Jako příklad uvedl možné komplikace s domovním listem v případě nájemních či družstevních bytů.

Není to o trestech

„Sčítání není o trestání," zdůraznil místopředseda statistického úřadu s tím, že informace mají v budoucnu posloužit k lepšímu poznání společnosti kolem nás.

Drápal obavy o možných trestech označil na nesmyslné, prý stačí, když lidé v domě budou alespoň minimálně spolupracovat. „Já bydlím v domě, kde každý ví, jaký kdo platí nájem," dodal s úsměvem. Železný ale na zlehčení nepřistoupil a jen dodal, že „je plno lidí, kteří mají opačnou skutečnost".

Čtěte:
Sčítání lidu budí rozhořčení. Komisaři nestíhají
Sčítání lidu je zbytečná, blbá a drahá buzerace, zlobí se část ODS

reklama

autor: jac

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slováci mluvili s Rusy. Kavárna se může zbláznit, Hřebejk zase sprostý, i výzva k převratu padla

8:30 Slováci mluvili s Rusy. Kavárna se může zbláznit, Hřebejk zase sprostý, i výzva k převratu padla

Jednání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským protějškem Sergejem Lavrovem, které s…