Sedí na gauči a pije pivo, vysvětlovala vláda reformy. Podle průzkumu neuspěla

11.05.2012 14:53

Pamatujete na to? Začátkem tohoto roku nás vláda za pomocí informační kampaně v denním tisku přesvědčovala o tom, že všechny reformy, které nastartovala, jsou správné. Také k tomu vysvětlovala, jak tyto reformy dopadnou kupříkladu na nezaměstnané. Ani ne pět měsíců poté ale lidé tuto práci kabinetu sečetli: Nic jste nám nevysvětlili, reformám nerozumíme a o jejich potřebnosti nejsme vůbec přesvědčeni. Pocity lidí pak zaznamenal průzkum společnosti STEM.

Sedí na gauči a pije pivo, vysvětlovala vláda reformy. Podle průzkumu neuspěla
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Hlasování o důvěře vládě 27. 4. 2012. Pro vládu se vyslovilo 105 poslanců

V lednu ukázaly ParlamentníListy.cz na případu dvou deníků - Mladé fronty Dnes a Blesku - jak vláda pomocí kampaně přesvědčuje své občany o nezbytnosti reforem. Bodoval tehdy bulvární deník, pro jehož čtenáře vláda připravila i modelové příklady. Například pan Pech za lenost skončí bez peněz, ale pan Nezmar si vybral rekvalifikaci a našel práci.

„Pan Pech je dlouhodobě nezaměstnaný, ale o práci příliš velký zájem nemá a s úřadem práce nespolupracuje. Dostal nabídku veřejné služby, na kterou se ale vykašlal. Tím se ale sám připravil o dávky v hmotné nouzi. Do evidence uchazečů o zaměstnání se může opět přihlásit až po šesti měsících,“ psal tehdy Blesk.

Celý průzkum STEM ZDE

„Tuto inzerci připravovali sami zaměstnanci Úřadu vlády a ministerstva práce a sociálních věcí. Od ledna 2012 je ale navíc spuštěn nový web www.reforma.cz, kde jsou také vysvětlující texty k sociální, zdravotní, penzijní a daňové reformě a přehled dosavadních protikorupčních opatření,“ sdělil pak k tomu v lednu vedoucí tiskového oddělení  Úřadu vlády Jakub Stadler.

Všechno mělo vést k tomu, aby lidé pochopili, co je v budoucích měsících a letech čeká. Ale jak to tak vypadá, moc se to nepovedlo.

Příznivci koalice dávají lepší známku

„Česká veřejnost hodnotí dosti kriticky způsob, jakým vláda informuje o reformách. Zejména se to týká otevřenosti komunikace o dopadech reforem a koncepčnosti opatření a provázanosti reformních kroků, o mnoho lépe však není hodnocena ani srozumitelnost informací o reformách, ani zdůvodnění jejich nezbytnosti,“ uvedl dnes STEM ve svém nejnovějším průzkumu.

Nemění se podle STEMu přitom ani to, že příznivci koaličních stran hodnotí vládní komunikaci lépe (i když nijak skvěle) a stoupenci opozice jí dávají horší známky.

Občané pro STEM přitom komunikaci týkající se reforem oznámkovali od jedné do pěti. Tak například srozumitelnosti informací o připravovaných reformách ohodnotilo 11 procent lidí známkou 1, ale již 62 procent občanů tomu přiřadilo známku čtyři a pět. Podle občanů vláda ale relativně nejlépe zvládá zdůvodnění nezbytnosti reforem. Průměrná známka (bez odpovědí „nevím“) je v tomto případě 3,64.

Komunikaci vlády hodnotí občané hůře

„Otázku na hodnocení komunikace vlády o reformách položil STEM již před rokem. Ze srovnání vyplývá, že komunikaci vlády nyní hodnotí občané o trochu hůře, změny však nejsou zásadní. Celkově se průměrné známky pohybují stále okolo pomyslné ´lepší čtyřky´,“ napsal ve své zprávě dále STEM.

Vůbec nejhůře pak občané hodnotí otevřenost komunikace o dopadech reformních opatření, kterou oznámkovalo čtyřkou či pětkou dokonec až 65 procent lidí.

Co se týče příznivců a sympatizantů stran, pak vládní komunikaci lépe hodnotí voliči koaličních stran a horší známky jí dávají stoupenci opozice. „Zatímco sympatizanti ODS a TOP 09 ji hodnotí v průměru trojkou či horší trojkou, stoupenci ČSSD a KSČM dávají jasnou čtyřku. Ani o příznivcích koalice ovšem tedy nelze říci, že jsou s informováním vlády příliš spokojeni,“ uzavírá STEM.

STEM se ptal více než tisícovky občanů na názory ohledně informování vlády o reformách ve dnech 18. až 29. dubna.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…