Šéf Motola: Nejvyšší vlna nakažených covidem-19 v Praze pominula. Teď je třeba...

05.11.2020 15:35

Podle ředitele fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka (ČSSD) už v Praze pominula nejvyšší vlna nakažených covidem-19. „Teď se spíše připravujeme, abychom byli k dispozici centrálnímu řídicímu dispečinku, jak bude nákaza postupovat celou republikou,“ říká Ludvík. Hlavní je podle něj ochránit rizikovou skupinu nad 65 let, což se v poslední době nedařilo. „Od 65 let věku se nebezpečí zvyšuje a dramaticky se zvyšuje po 80 letech. Takže tam je potřeba opravdu napnout všechny síly a tyto lidi ochránit,“ má jasno Ludvík.

Šéf Motola: Nejvyšší vlna nakažených covidem-19 v Praze pominula. Teď je třeba...
Foto: FB M. Ludvíka
Popisek: Miloslav Ludvík

Ludvík za největší českou nemocnici ubezpečil, že situace s lůžky a personálem je dobrá. „V tuto chvíli máme v nemocnici 146 nakažených a je pravda, že u standardních lůžek s kyslíkem jsme na tom dobře, ale kvůli tomu, že nákaza postupuje stále více do vyšších věkových skupin, tak se snižuje kapacita na jednotkách intenzivní péče,“ řekl Ludvík s tím, že věkový průměr pacientů s covidem-19 se v nemocnicích zvýšil na 71 let.

„Naštěstí se zdá, že v Praze už ta nejvyšší vlna pominula, takže se spíše připravujeme, abychom byli k dispozici centrálnímu řídicímu dispečinku, jak bude nákaza postupovat celou republikou,“ dodal a vysvětlil, že do systému se každý den hlásí celkový počet volných lůžek, na která je personál, aby mohla být ihned obsazena.

„Pan ministr zdravotnictví Blatný řekl správně, že je naprosto nepřijatelné, aby se někomu nedostala péče. Takže pokud jsou některé menší nemocnice přetížené, tak je určitě nutné být připraven,“ řekl Ludvík k tomu, že všechny nemocnice v republice mají přikázáno omezení plánovaných úkonů. „My bychom mohli zhruba z poloviny tyto operace obnovit, ale chápu, že toto je čistě motolský pohled a ten celostátní může být jiný,“ dodal.

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8846 lidí
„Žádné akutní problémy ale neodkládáme a stíháme je řešit,“ ubezpečil Ludvík. Počet zdravotníků ve službě je podle ředitele dobrý, protože z 1 300 zdravotníků je na neschopnosti jen malé množství. „Na ministerstvu se už začíná diskutovat o tom, že by ty velké nemocnice mohly poskytnout personál do těch vytížených formou stáží nebo pracovních cest. Sice se to velmi špatně provádí, ale jde to a ten centrální systém to určitě bude nějak řešit,“ pokračoval Ludvík.

Lékaři, kteří v současnosti nemají tolik práce, jsou podle Ludvíka stejně vždy připravení v nemocnici pro jakékoliv případy a udržují si svoji erudici. „Horší to bude se sestrami, protože ty jsou dlouhodobě bolestivou patou českého zdravotnictví a tahle krize to ukazuje ještě více,“ prohlásil ředitel Motola.

Nejpalčivějším problémem je podle Ludvíka zvyšující se počet pacientů nad 65 let. „Průměr lidí, kteří se přijímají do nemocnice, tedy 71 a více, a průměr zemřelých, který je dnes mezi 79 až 80 roky, ukazuje, že ta cílová skupina, která se musí chránit, je opravdu ta nad 65 let. Od tohoto věku se nebezpečí zvyšuje a dramaticky se zvyšuje po 80 letech. Takže tam je potřeba opravdu napnout všechny síly a tyto lidi ochránit,“ dodal Ludvík, že díky cílenému testování se to snad podaří.

Podle Ludvíka současná situace nemůže být řešena podle pandemického plánu Ministerstva zdravotnictví na chřipku, protože jde o jinou nemoc. „Chřipka nepotřebuje zdaleka takový lůžkový fond jako covid. Tam je problém, že u chřipky nepotřebujete zdaleka tolik ventilátorů, zdaleka ne tolik kyslíku. Covid má tu specifičnost, že vám ty lidi do nemocnice s tou dušností opravdu přivede,“ srovnával ředitel Motola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci – Michael Kocáb a František Ringo Če…