Šéfka TOP 09 udeřila na Mynáře z Hradu. A tím zvedla ze židle Ovčáčka. Přišla ostrá výměna!

29. 2. 2020 5:35

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizuje cestu prezidentova kancléře Vratislava Mynáře do Číny, v níž jednal s čínským vicepremiérem Chu Čchun-chuou o české humanitární pomoci, a poznamenala, že navrhla, aby se Kanceláři prezidenta republiky zkrouhl rozpočet na zahraniční cesty. To spustilo hutnou diskusi s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. „A kolik jste na humanitární pomoc Číně přispěla Vy?“ obořil se Ovčáček na Adamovou. Následovala ostrá odpověď.

Šéfka TOP 09 udeřila na Mynáře z Hradu. A tím zvedla ze židle Ovčáčka. Přišla ostrá výměna!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

Anketa

Bojíte se koronaviru?

39%
61%
hlasovalo: 9527 lidí
„Dle premiéra (Andreje Babiše) a ministra zahraničí (Tomáše Petříčka) vládním letadlem (Mynář) neletěl a nikdo z nich nebyl informován. Pokud by však vládě tohle jednání vadilo, mohla podpořit můj návrh snižující rozpočet Kanceláře prezidenta na cesty, aby si nemohla (opakovaně) dělat svou nikým nekonzultovanou politiku,“ poznamenala na svém twitteru Adamová.

Mířila tím na páteční vyjádření předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), jenž na tiskové konferenci věnující se z velké části koronavirové hrozbě poznamenal, že se o cestě Mynáře dozvěděl až z médií. „Já jsem se to dozvěděl z médií, nevím, jak tam letěl, ale určitě neletěl vládním speciálem. Předpokládám, že nebude navštěvovat určité oblasti. Jinak to ale ponechám bez komentáře,“ konstatoval premiér.

Výpad Adamové proti cestě Mynáře do Číny se neobešel bez povšimnutí mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. „A kolik jste na humanitární pomoc Číně přispěla Vy? Nebo kolem sebe umíte jenom šířit mimořádně odpudivou nenávist?“ pustil se do poslankyně.

Adamová mu odvětila neméně rázným stylem. „Pane Ovčáčku, zatímco jsem dobrovolničila v dětských domovech v Arménii a Maroku, pomáhala postiženým lidem v Srbsku a spoluorganizovala akce pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, vy jste měl plno práce s psaním článků pro bolševické noviny... tož tak. Požehnaný den!“ vzkázala.

Předsedkyně TOP 09 slovy o „bolševických novinách“ zřejmě mířila na Ovčáčkovo působení v Haló novinách, kde zastával post redaktora a parlamentního zpravodaje. Jedná se o levicově orientovaný deník úzce spojený s KSČM.

Hradní mluvčí nato Adamovou vyzval, ať zanechá svých útoků vůči „humanitární akci na pomoc Číně“. „Za to Vám od srdce děkuji, protože je krásné pomáhat bližním,“ poděkoval nejdříve za zkušenosti poslankyně s humanitární pomocí. A pak doplnil: „Právě při Vašich zkušenostech proto bude nesmírně laskavé, když přestanete zcela zbytečně útočit na humanitární akci na pomoc Číně.“

Právě jako o „humanitární akci“ hovoří o cestě Mynáře i webová stránka Pražského hradu. Mynář měl podle Hradu během jednání čínskému vicepremiérovi předat darovací listinu týkající se humanitární pomoci o celkové hmotnosti 9 tun „Ta do Číny zamíří speciálem Armády České republiky 2. března a obsahuje zejména respirátory, ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, kombinézy a dezinfekční prostředky. Tímto darem chceme vyjádřit velkou solidaritu a podporu čínskému lidu v současných těžkých chvílích boje se zákeřnou epidemií,“ uvedl z Číny Mynář.

Chu Čchun-chua návštěvu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky v době epidemie nového typu koronaviru ocenil jako důkaz „hlubokého přátelství české vlády a lidu“. Mynář podle agentury Nová Čína vyjádřil v zastoupení prezidenta Zemana solidaritu s Čínou a ocenil „silná opatření“, která Peking přijal, aby zastavil epidemii nového typu koronaviru.

Mynář dříve informoval, že pomoc pochází z darů krajů, soukromých subjektů i firem. Vlastní sbírku také zorganizoval i Pražský hrad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zažila jsem Brežněva i pád KSČ... Tereza Spencerová o budoucnosti EU. A probrala Západ v současném světě: Blbý pohled

8:25 Zažila jsem Brežněva i pád KSČ... Tereza Spencerová o budoucnosti EU. A probrala Západ v současném světě: Blbý pohled

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Mnohým z nás, co jsme naplno zažili ještě poslední roky vlády KSČ, …