Šéfodborář Zavadil: Schwarzenberga na Hradě nechceme. Takže si domyslíte...

17. 1. 2013 12:31

Pro odbory je jako prezidentský kandidát naprosto nepřijatelný Karel Schwarzenberg (TOP 09). Uvedl to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. On osobně vyjádřil následně podporu Miloši Zemanovi (SPOZ). V pondělí o volbě prezidenta bude oficiálně jednat i rada ČMKOS.

Šéfodborář Zavadil: Schwarzenberga na Hradě nechceme. Takže si domyslíte...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odborový předák Jaroslav Zavadil
reklama

"V pondělí přijmeme usnesení o nepřijatelnosti Karla Schwarzenberg jako kandidáta. Předpokládám, že si každý z našeho vyjádření vydedukuje, že toho druhého podporujeme. Já osobně budu podporovat Miloše Zemana," uvedl Zavadil po skončení dnešní tiskové konference.

Vítězem prvního kola volby se stal Zeman, druhý Schwarzenberg za ním zaostal o zhruba 41 700 hlasů. Druhé kolo přímé volby prezidenta České republiky se uskuteční 25. a 26. ledna.

Schwarzenberga jednoznačně ne

"Nikdo nemůže očekávat, že by ČMKOS mohla podporovat Schwarzenberga. Byl duchovním otcem církevních restitucí. On byl a je ve vládě, kde se podílel na důchodové reformě. Podílel se také na nárůstu DPH," uvedl Zavadil. V pondělí se podle něj k volbě prezidenta sejde rada ČMKOS a pravděpodobně z tohoto jednání vzejde stanovisko.

Podporu Schwarzenbergovi v uplynulých dnech vyjádřila Strana zelených, nepostupující prezidentští kandidáti Přemysl Sobotka (ODS) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL) či grémium ODS. Bývalého premiéra Miloše Zemana zase podpořila před druhým kolem ČSSD, kterou kdysi vedl, KSČM nebo národní socialisté vedení Jiřím Paroubkem, který stejně jako Zeman také stál v čele ČSSD.

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer zatím před druhým kolem volby nepodpoří ani Zemana, ani Schwarzenberga. Ani jeden z finalistů není podle Fischera "nezávislý".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tajná diplomacie kolem Izraele. USA, Rusko, Turecko. Zdeněk Zbořil odkrývá, co se skrývá za kouřem z raket

15:14 Tajná diplomacie kolem Izraele. USA, Rusko, Turecko. Zdeněk Zbořil odkrývá, co se skrývá za kouřem z raket

Zdeněk Zbořil se podle svých vlastních slov jako politolog snaží dívat za létající rakety a planoucí…