Selhání státu: Citlivé informace skončily v rukou někdejšího agenta KGB

22.12.2012 7:56

Vyšetřování kauzy CASA, za kterou je stíhána i někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09), ukázalo, že se na ministerstvu obrna necitlivě nakládalo s důvěrnými informacemi. O plánované výměně letounů CASA za bitevníky L-159 svěřila armáda do rukou advokátovi, který v minulosti spolupracoval jak s StB, tak i se sovětskou KGB. Zprávu o tom přináší sobotní Právo.

Selhání státu: Citlivé informace skončily v rukou někdejšího agenta KGB
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA
reklama

V roce 2007 měla legálnost výměny těchto typu letadel posoudit advokátní kancelář Vyroubal, Krajhanzl, Školout, za což vyinkasovala 900 tisíc korun bez DPH. "Problém je v tom, že jeden z hlavních partnerů kanceláře Luděk Krajhanzl se v minulosti výrazným způsobem zapletl s komunistickými tajnými službami, a to včetně té nejobávanější: sovětské KGB," píše deník s tím, že tuto informaci potvrzují dobové svazky StB, které má Právo k dispozici.

Proč to chcete vědět?

V osmdesátých letech minulého století Krajhanzl působil v Kuvajtu, kde měl jako agent za úkol sledovat americkou ambasádu. Činil tak pod patronací KGB, která měla v Kuvajtu svou rezidenturu. Ještě pře cestou do zahraničí sledoval Krajhanzl ve službách StB americké občany na českém území.

Ke svému působení v komunistických českých i sovětských tajných službách se advokát odmítl deníku vyjádřit. Před lety však podal informace Lidovým novinám.

„Některé výše uvedené informace jsou pravdivé, většina nikoli. Jako soukromá osoba nemám potřebu na vaše dotazy odpovídat, neboť nevím, k čemu je hodláte využít,“ reagoval před třemi lety na otázky k jeho spolupráci s totalitními službami.

Krajhanzl nastoupil na federální ministerstvo zahraničí v roce 1978 ve svých čtyřiadvaceti letech a s StB spolupracoval od roku 1983. V resortu zahraničních věcí pak pracoval až do roku 1992. Tento muž vypovídá v kauze CASA jako svědek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…