Senát bude ve středu projednávat diginovelu zákona o elektronických komunikacích

18. 7. 2017 8:35

Diginovela zákona o elektronických komunikacích koncem května prošla Poslaneckou sněmovnou a ve středu se jí bude zabývat Senát. Zatím se neevidují žádné pozměňovací návrhy senátorů, ale nelze vyloučit, že v novele k nějakým drobných změnám dojde. Senát měl termín projednání do 21. července.

Senát bude ve středu projednávat diginovelu zákona o elektronických komunikacích
Foto: B. Richterová
Popisek: Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radikomunikací
reklama
Pozemní televizní vysílání je preferováno v 60 procentech všech českých domácností. Hlavním důvodem je určitě to, že se za něj nemusí nic platit. Tak je to také běžné ve většině evropských zemí. Pozemní televizní vysílání je také jedinou platformou, která má garantovanou dostupnost televizního signálu pro krizovou komunikaci.
 
„Pozměňovací návrhy nebo nepřijetí novely by znamenalo destrukci zemské televizní platformy, osekání pokrytí televizním příjmem a diváci nebudou mít jinou možnost, než si pořídit dražší zařízení,“ řekl na tiskové konferenci Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací.
 
Muselo by se přejít na kompletní zpoplatnění televizního příjmu. Pro běžného občana by to byly výdaje ve výši minimálně 5 tisíc korun na pořízení satelitu, plus by se musel připočítat pravidelný měsíční poplatek. Pokud by se na DVB-T2 přešlo, výdaje by byly podstatně menší, stačil by set-top-box za 500 korun. Navíc je zde jistota, že se do roku 2030 nebude nic měnit.
 
České Radiokomunikace již od roku 2016 začaly stavět přechodové DVB-T2 sítě, které nyní pokrývají 69 procent celého území. Dnes byl zveřejněn harmonogram na tento rok, kdy se počítá se zprovozněním dvou vysílačů každý měsíc. V září by mělo být pokryto již 91,4 procenta a koncem roku 97,6 procenta. Se stoprocentním pokrytím se počítá v prvním čtvrtletí roku 2018. V roce 2020, kdy by se na DVB-T2 síť mělo přejít, by tedy bylo všechno připraveno. 
 
„Pokračujeme ve výstavbě přechodové sítě, protože existuje vládní nařízení, že bychom měli stavět přechodovou síť. Takže pokud se stane něco nenadálého, budeme pokračovat dál. Nemáme žádný náhradní scénář,“ řekl Procházka.
 
Operátor tuto síť staví a provozuje na vlastní náklady, stát by tuto výstavbu měl kompenzovat zpětně, pokud to schválí Evropská komise. „Tak je to napsáno v diginovele, takže se nemůže stát, že by je Česká republika vyplatila neoprávněně. Jde pouze o náklady, které budeme mít s provozem přechodových sítí a s přeladěním vysílačů,“ dodal Procházka.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…