Senát má na programu nominaci Koudelky na ústavního soudce

25.04.2012 7:02

Rušení doživotní imunity zákonodárců, uzákonění dohody o vině a trestu nebo zákaz pobytu za některé přestupky bude ode dneška schvalovat Senát. Rozhodnout má také o zařazení exposlance ČSSD Zdeňka Koudelky mezi ústavní soudce. Mezi senátory na to panují protichůdné názory. Informuje ČTK.

Senát má na programu nominaci Koudelky na ústavního soudce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Koudelka získal pro svou kandidaturu podporu v senátním výboru pro lidská práva, výbor ústavně-právní ho ale nedoporučil. K důvodům patřilo mimo jiné to, že Koudelka měl jako náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké odpovědnost za kauzy spojené s její érou. Vesecká byla terčem kritiky sociálních demokratů mimo jiné ve sporu o justiční mafii.

Zrušení doživotní imunity by mělo proběhnout hladce

Horní komora by měla naopak podle doporučení ústavně-právního výboru hladce schválit jak zrušení doživotní imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců, tak novelu trestního řádu. Ta má umožnit dohodu státního zástupce s obžalovaným u méně závažných přestupků o jeho vině a trestu. Potíže by v Senátu neměl mít ani zákon o evropské občanské iniciativě, která lidem umožní úkolovat úřady EU.

S odmítnutím se asi v Senátu naopak setká poslanecká novela namířená proti přestupkové recidivě. Obce by podle předlohy měly mít právo až na tři měsíce zakázat na svém území pobyt pachatelům některých přestupků, pokud by se jich dopouštěli opakovaně. Podle kritiků to ale problém neřeší, jen páchání přestupků odsouvá na jiná místa.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koukaly z toho dráty. To bylo moc. Tohle je normální rodina? Režisér Chmela vzal své děti do kina a jen zíral

10:18 Koukaly z toho dráty. To bylo moc. Tohle je normální rodina? Režisér Chmela vzal své děti do kina a jen zíral

Herec a režisér Igor Chmela, známý z pořadu Partička, prozradil, že v poslední době cítí velký tlak …