Senát neschválil právo nosit zbraň k zajištění bezpečnosti země a podplukovník burcuje: Podepisujte tuto petici!

09.12.2017 8:22

Podplukovník v záloze a expert na zbraně Pavel Černý se vyjádřil k rozhodnutí Senátu, jenž neschválil právo nosit zbraň pro zajištění bezpečnosti Česka. Zároveň vyzval k podepisování petice proti regulaci zbraní, která má již přes 100 tisíc podpisů.

Senát neschválil právo nosit zbraň k zajištění bezpečnosti země a podplukovník burcuje: Podepisujte tuto petici!
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Legální držitelé zbraní nedostanou právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti státu. Změnu měla přinést novela ústavního zákona o bezpečnosti, Senát to ale tento týden po mnohahodinovém projednávání neschválil. Změna by podle odpůrců novely byla nepotřebná a zneužitelná.

Ústavní novelu předložila Sněmovna ještě v předchozím složení před říjnovými volbami. Snaha o doplnění ústavního pořádku byla reakcí na směrnici Evropské unie, která zpřísňuje podmínky držení zbraní. Novela by ale podle jejích kritiků nezabránila nutnosti převzít směrnici do českého práva. „Senát by ze sebe šašky v případě Ústavy dělat neměl,“ uvedl v této souvislosti senátor KDU-ČSL Jiří Čunek.

Unijní směrnice má od září příštího roku zpřísnit regulaci zbraní a některé z nich pod záminkou boje proti terorismu zakázat. Opatření se bude týkat i sběratelů zbraní, mysliveckých sdružení nebo sportovních střelců.

Pro novelu, která by zavedla právo nabývat, držet a nosit zbraně pro zajišťování bezpečnosti státu, hlasovalo 28 z 59 přítomných senátorů. Pro schválení ale byla potřeba třípětinová většina, tedy 36 hlasů. Pro zamítnutí novely hlasovaly dvě desítky senátorů. Úpravy novely nikdo nenavrhoval vzhledem k tomu, že nová Sněmovna by o nich nemohla rozhodnout.

Novelu před senátory obhajoval poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, který v listopadu 1989 jako policista zasahoval proti demonstrantům v Praze. Poukázal na to mimo jiné předseda senátorů STAN Jan Horník. Část senátorů při Ondráčkově vystoupení na protest opustila jednací sál.

Mezi zastánce novely patřil ministr vnitra Milan Chovanec, mezi odpůrce bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD). Podle Dienstbiera by novelu mohly zneužít ozbrojené skupiny, které by se rozhodly brát moc do vlastních rukou. Michael Canov (SLK) si postěžoval, že se projednávání novely v Senátu několik měsíců odkládalo a horní komora Parlamentu ji projednávala za mizivého zájmu předkladatelů. „V honbě za volebními hlasy se jednalo o jeden grandiózní podvod,“ mínil senátor.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil namítal, že novela měla být přijata v rámci „principu předběžné opatrnosti“ s ohledem na to, že Evropská komise chystá další zpřísnění regulace zbraní. O novelu stálo Ministerstvo vnitra, aby mohlo připravit navazující zákon o využívání zbraní k potřebě vnitřní bezpečnosti. Normu chce ministerstvo předložit do května 2019 spolu s novými zákony o zbraních a střelivu.

Ústavní novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a ODS měla do ústavního pořádku zavést to, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. Česko by podle ní výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti ČR.

V Senátu vystoupil také autor petice proti regulaci zbraní, podplukovník v záloze Pavel Černý. Petice, již můžete podepsat ZDE, má již přes sto tisíc podpisů. Lidé, kteří ji podle Čeného podepsali, chtěli vyjádřit své velké znepokojení ze ztráty svých práv a majetku.

  • Celé znění projevu najdete ZDE

„Náš Senát se již podvakráte vymezil, co se týče odsouzení hloupé zákazové směrnice, co má prý ve jménu boje proti terorismu nesmyslně odzbrojit naše slušné občany. Jednou už ve svém usnesení ze dne 20. dubna roku 2016. Podruhé byla vámi ona zákazová bruselská směrnice obdobně odsouzena coby škodlivá, diskriminující a víceméně i nebezpečná – a to nedávným prohlášením senátního bezpečnostního výboru a následně i zdejšího výboru petičního. To však zatím, popravdě, není rozhodně tím, co bychom zde od vás čekali – a také, co by mohlo statisícům občanů této země nyní pomoci,“ poukázal Černý.

„Pouhé odsouzení špatné věci, tedy suché konstatování, že jsme proti něčemu nedobrému, samo o sobě ale nestačí. Míněno, že nic neřeší a hloupost či špatný úmysl nezastaví. Jen jakýsi deklarovaný postoj, tedy pouhá slova, totiž samy o sobě nezabrání špatnosti, co něco zničí. To dokážou jenom činy,“ poznamenal Černý, že na tyto činy nyní lidé čekají. 

Černý pak apeloval na senátory, aby hlasovali pro ústavní změnu zákona. „Udělejte prosím naprosto vše, abyste zvýšili šance na to, abychom my, vaši voliči, kterých práva máte zde na půdě Senátu hájit, o ně prostě a o své legálně získané majetky nepřišli. I kdyby to byla šance dle vás sebemenší, měli byste to udělat – a lidé to od vás prostě očekávají...“ zmínil Černý v projevu.

Nikdo zde nebude v budoucnu se snažit občany jaksi na povel povinně ozbrojovat, jak s oblibou říkají senzacechtivá média i žel tendenčně tvrdí někteří politici! Žádní občané zde nezačnou po ulicích pak divoce střílet jak na Divokém západě po domnělých teroristech! Není ani pravdou, že ústavní novela nic nezachrání – neb prý je za všech okolností unijní právo nadřazené naší Ústavě!“ rozlítil se následně Černý a dodal, že je stejně tak lží, že budou bujet nebezpečné domobrany a vznikat nové lidové milice.

  • Celé znění reakce na rozhodnutí Senátu najdete ZDE

Po rozhodnutí Senátu pak Černý zkonstatoval, že sice byla prohrána bitva, ale ne celá válka. „Toto válka je – boj o naše práva a majetky, jakož i určitý symbol naší svobody. A také v neposlední řadě o prostředek zajištění bezpečnosti každého z nás a jeho nejbližších i do budoucna...“ řekl jasně Černý a požádal, aby to jeho spolubojovníci nevzdávali.

„Podepisujte a posílejte petici dále. Sledujte stránky a pak, když je zapotřebí, vyslyšte výzvy k potřebným aktivitám, co zde zazní. To vše má opravdu význam a díky vám všem za to moc a moc. Vážíme si vaší podpory a toho, že jste s námi. Neb sami, bez vás, všech těch úžasných lidí, bychom to dělat nemohli a nezvládli... Takže zkrátka, jedeme dále a nevzdáme to...“ zakončil Černý.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…