Senát rozhodne o přísnějším trestu za stalking

7. 4. 2012 18:12

Horní parlamentní komora ve středu projedná návrh senátora Marcela Chládka (ČSSD) na zpřísnění trestu za pronásledování, takzvaný stalking. Pronásledovatelům a slídilům by podle jeho návrhu mělo hrozit dvouleté vězení místo nynějšího ročního.

Senát rozhodne o přísnějším trestu za stalking
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

Kromě přísnějšího postihu rozšiřuje novela také výčet jednání, která pod nebezpečné pronásledování spadají. Trestné by mělo být i zneužití osobních údajů k objednávání zboží a vytrvalé poškozování jména v práci či u obchodních partnerů. Předloha upravuje také definici nebezpečného pronásledování. V současné době musí jednání, toho kdo pronásleduje, vzbuzovat důvodné obavy o život a zdraví oběti.

Poškození jména a podivné objednávky

"Stalkingem by mělo být i zneužití osobních údajů pro objednávání zboží a služeb. To jsou takové případy, kdy vás pronásledovatel 'terorizuje' tím způsobem, že vaším jménem a s udáním vaší adresy objednává například erotické zboží a vy se pak divíte, co vám to přišlo a co musíte zaplatit," uvedl Chládek.

Pod trestný čin nebezpečného pronásledování by mělo spadat i vytrvalé poškozování jména u firmy, ve které stalkerova oběť pracuje, či u jejích společníků v případech, kdy je pronásledovaný podnikající osobou. Z průzkumu, který mezi zhruba tisícovkou Čechů provedla agentura Commservis.com, vyplynulo, že se stalkingem se setkala každá čtvrtá žena a každý sedmý muž.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volební podvod? Muslimská komunita v Praze má problém. A výzva k ozbrojení...

14:38 Volební podvod? Muslimská komunita v Praze má problém. A výzva k ozbrojení...

Nový předseda pražské muslimské obce, právník ukrajinského původu Leonid Kušnarenko přednesl návrh, …