Senátor Fischer v Interview: Vetřelec musí pryč. Ukrajině vše vrátit, Rusko platit reparace. A Putina soudit

24.04.2023 21:47 | Komentář

Ukrajina se posunula zase o něco blíž EU, rychlé zahájení přístupových rozhovorů chce i český prezident Petr Pavel. Ukrajina tak bude chránit demokratický prostor, řekl v pořadu Interview ČT24 předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Rusko-ukrajinský konflikt by podle něj měl skončit územní celistvostí Ukrajiny, tak jak to bylo před rokem 2014 včetně Krymu. Navíc by Rusko podle něj mělo pak ještě zaplatit reparace.

Senátor Fischer v Interview: Vetřelec musí pryč. Ukrajině vše vrátit, Rusko platit reparace. A Putina soudit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Ukrajina jako člen Evropské unie je podle Fischera téma mimořádně aktuální: „Ukrajina od nás chce zesílit právní systém, vynutitelnost práva, chce mít podíl na tom prostoru svobod a zároveň chce být jakousi pevností na té východní hranici, která nás bude bránit. To není jen o EU, ale i o aspiraci Ukrajiny stát se členskou zemí Severoatlantické aliance,“ řekl k cestě Ukrajiny do Evropské unie.

Sám doufá, že Ukrajina do EU vstoupí co nejdříve: „Ukrajina dostala nějaké podmínky, ty plní, hodně jich má splněných, teď už je na Komisi a členských státech, jak ten pokrok vyhodnotit. Já si přeji, aby i z těch motivačních důvodů dostala Ukrajina přístup co nejrychleji. Je to také otázka politické vůle. Politická vůle a ochota Ukrajinců dostat se do EU je obdivuhodná,“ uvedl s tím, že v žádném případě ale nejde o „přimhuřování očí“. „Je to citlivý proces, ve kterém je přimhuřování očí ke škodě všech,“ podotkl v pořadu Interview ČT24.

Vzpomněl i na své zážitky při návštěvě v Kyjevě: „Když jsem Kyjev osobně navštěvoval, tak vedle zmaru a ztracených lidských životů jsem viděl obrovskou touhu co nejrychleji a nejblíže být Evropské unii, to volání, na které musíme umět slyšet,“ pokračuje senátor.

„I pro nás, pro české aktéry a občany, je dobře, když se Ukrajina bude hlásit ke stejným pravidlům, jaká platí u nás,“ míní Fischer, který zopakoval, že se můžeme jako Češi spolehnout, že Ukrajina nebude mít od Evropské komise žádné úlevy ve splňování daných pravidel. „To vám mohu garantovat. Kdyby to tak nebylo, budeme to ze Senátu kontrolovat,“ doplnil předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Tento proces bude podle Fischera trvat ale ještě mnoho let, dříve možná skončí válka. „Já věřím, že válka skončí brzy, ale proces vyjednávání a vyrovnání rozdílů bude ještě nějaký čas trvat,“ myslí si.

Následoval dotaz moderátora Daniela Takáče, zda spíše válka neposune veškerou snahu dohánění právního státu a odstraňování korupce o mnoho kroků zpět. „Ve válce se může dít leccos,“ poznamenal Fischer a reagoval slovy: „Já bych vás chtěl upozornit, protože tato skeptická otázka má svou pozitivní odpověď. Já bych vás chtěl upozornit, že prezident Zelenskyj některé významné úředníky nebo představitele Ukrajiny odvolal a vyměnil pro podezření z vážné korupce,“ trval na tom, že Ukrajina dává pozor na to, aby tyto vážné problémy nepřerostly únosnou mez. „Mám za to, že ta země pořád funguje, přestože je pod palbou,“ doplnil.

Fischer se také zamyslel nad tím, za jaké situace bude možné říct, že válka na Ukrajině skončila? Pro mě to, k čemu dnes musíme přihlížet, je okupace suverénního státu. A kdo okupuje, ten rozpoutal válečnou operaci. Teprve když skončí ta okupace, můžeme říct, že válka skončila,“ hovořil o územní celistvosti Ukrajiny, tak jak byla před rokem 2014 včetně Krymu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fischere, a jaké reparace bude platit USA Afghánistánu, Sýrii, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseelefant9 , 25.04.2023 0:20:33
a dalším Arabským zemím? Všude jen vraždili a nakonec utekli. Z prosperující Libye udělali rozvojovou zemi plnou místních válek. Kam šlápla noha američana, tam za ním zůstaly jen tisíce mrtvol, zmrzačených lidí a zničená zem. A reparace? Fischere, jdi se bodnout, nebo si taky závislý na drogách jako narkoman Zelenský?

|  11 |  0

Další články z rubriky

Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

9:20 Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

Úřad vlády na svých stránkách připomněl 35. výročí „slavného“ projevu tehdejšího generálního tajemní…