Server: Superúředníka Evropská komise nechce. Jen Dienstbier se Sobotkou

06.08.2014 10:32

Na zachování pozice takzvaného superúředníka, šéfa státní služby, který by rozhodoval o bytí a nebytí všech úředníků, trvá jen předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Tvrdí to server Echo24.cz s tím, že superúředníka po Česku nechce ani Evropská komise.

Server: Superúředníka Evropská komise nechce. Jen Dienstbier se Sobotkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

Podle serveru EK záleží jen na tom, abychom přijali služební zákon a odclonili politický vliv na úředníky. Jak to uděláme, je prý jen na nás. „Evropská komise po nás pouze chce, abychom zajistili koordinaci státní správy z jednoho místa. Jakou má toto místo mít podobu, to nám nikdo nenařizuje,“ řekla serveru ministryně pro místní rozvoj a česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová (ANO).

Superúředníka prý nemají ani v Německu, ani v Holandsku

Jak dále Jourová uvedla, například v Holandsku je ředitelství pod ministerstvem vnitra. Poslanec ODS Zbyněk Stanjura zase serveru řekl, že v Německu generální ředitel neexistuje a ministr vnitra dokonce může vyměňovat státní tajemníky.

Možností  je více

Místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek serveru řekl, že generální ředitelství by mělo být zachované na jednom místě. Je ale ochoten ustoupit v tom, jakým způsobem by mohlo vzniknout, a také by nemuselo jít o nový samostatný úřad. „Ředitelství může fungovat pod Ministerstvem vnitra nebo Úřadem vlády. Ale měla by tam i nadále zůstat určitá autorita,“ řekl serveru Bartošek.

Podle serveru opozice navrhuje některé kompetence superúředníka úplně zrušit, jiné převést třeba pod ministerstva vnitra nebo financí. Podle Jourové na včerejším jednání padl návrh, že by místo superúředníka mohla vzniknout jakási meziresortní rada pod Úřadem vlády.

Dienstbier: Když se zruší superúředník, bude třeba napsat nový zákon

Server naproti tomu cituje Dienstbiera, který na funkci generálního ředitele trvá: „Už jsme ustoupili skoro ve všem. U tohoto bodu bychom očekávali spíše kompromis ze strany opozice,“ uvedl ministr. Podle něj je důležité, aby na jednom místě byly soustředěny všechny kompetence. „A musí tam zákonitě být někdo, kdo to bude koordinovat a řídit. Zrušit generálního ředitele, to v podstatě znamená napsat nový zákon,“ argumentuje ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…