Server bilancuje první měsíc: Zeman má rád ČSSD i EU, ale knížete ne

04.04.2013 18:10

Prezident Miloš zeman již měsíc zastává svůj úřad. Vlídný byl k ČSSD na jejím sjezdu, ukázal se jako proevropský, spory má ale se svým rivalem z volby Karlem Schwarzenbergem. Vztahy shrnul server iDNES.cz.

Server bilancuje první měsíc: Zeman má rád ČSSD i EU, ale knížete ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

 Schwarzenberg ve čtvrtek na otázku iDNES.cz, co by šlo udělat pro to, aby se jeho vztahy s prezidentem zlepšily, odvětil: "Musí obě strany dodržovat meze. Budu chtít s prezidentem Zemanem o tom jednat." Spor se vyhrotil kvůli velvyslancům, Zeman chce v Rusku europoslance za KSČM Vladimíra Remka a na Slovensku ženu svého předchůdce na Hradě Livii Klausovou. To Schwarzenberg odmítá a obě strany se drží v klinči. Zeman totiž naopak blokuje návrhy na jiné velvyslance, které si přeje vláda.

Spokojený Brusel

Ačkoli v to možná někteří Zemanovi příznivci doufali, Nečasově vládě "po krku" zatím nový prezident rozhodně nejde. Už krátce po zvolení odmítl, že by hodlal využít extenzivního výkladu Ústavy a odvolat vládu podle svého uvážení.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Příjemně překvapeni museli být sociální demokraté, když za nimi prezident Miloš Zeman dorazil do Ostravy. "Jako prezident České republiky jsem povinen být nadstranický. Jako občan Miloš Zeman si přeji vítězství sociální demokracie v příštích volbách," prohlásil Zeman.

Spokojeni mohou být i v Bruselu. Zeman ve středu splnil to, o čem mluvil v kampani - nejenže nechal na Hradě vyvěsit vlajku Evropské unie, ale podepsal také novelu Lisabonské smlouvy, takzvaný euroval. Navíc potvrdil, že chce Česko v tvrdém jádru Unie a že by si přál i postupnou harmonizaci daní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…