Sestavu na sněmovním umpiru má doplnit Bartošek. Ale Vondráčka nepustit, znějí výzvy

04.11.2021 17:05

Za lidovce by mohl v čele dolní komory usednout Jan Bartošek. Jeho nominaci na post místopředsedy Poslanecké sněmovny schválil dnes jednomyslně lidovecký poslanecký klub. Píše to server iDNES.cz. Proti Radku Vondráčkovi, který by měl usednout do vedení Sněmovny za hnutí ANO, pak brojí například komentátor serveru Forum24.cz Vilém Besser.

Sestavu na sněmovním umpiru má doplnit Bartošek. Ale Vondráčka nepustit, znějí výzvy
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek

Bartošek by na místopředsednickém postu nebyl nováčkem, byl jím již v předminulém volebním období. Nejprve se o něm spekulovalo jako o možném ministru obrany, tento post však zřejmě obsadí Jana Černochová z ODS.

Na místopředsedy Poslanecké sněmovny už nominovalo své zástupce i hnutí ANO. Stát by se jimi měli Radek Vondráček, který do letošních voleb dolní komoře předsedal, a bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. 

Za ODS by pak měl post místopředsedy obsadit Jan Skopeček, hnutí STAN nominuje místopředsedkyni Věru Kovářovou a Piráti Olgu Richterovou.

Ing. Jan Bartošek

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • místopředseda PS PČR

A právě jméno Radka Vondráčka nadzvihlo ze židle komentátora Viléma Bessera z deníku Forum24.cz. Tvríd, že Vondráček už by nadále ve vedení Poslanecké sněmovny fungovat neměl.

„Pokud budeme chtít zlepšit politickou kulturu v naší zemi, musíme se vyvarovat toho, aby významné funkce obsazovali lidé jako on,“ má jasno Besser, podle nějž je Vondráček arogantní prototyp politika z hnutí ANO. 

„Hnutí ANO bude mít v nové Sněmovně k dispozici dvě místopředsednická místa. Jedno z nich by podle Aleny Schillerové, šéfky poslanců Babišovy politické firmy, mělo připadnout Radku Vondráčkovi. Z toho ovšem nejsou příliš nadšeny demokratické koalice, které budou s největší pravděpodobností sestavovat novou vládu. Není divu, dosluhující předseda Sněmovny není politikem, který by měl zastávat vysoké funkce,“ píše ve svém komentáři Besser na serveru Forum24.cz. 

Vondráček je podle Bessera prototypem politika, který reprezentuje hnutí trestně stíhaného premiéra. „Průvodními jevy jsou arogance, pocit bezúhonnosti a suverénní vystupování. Na tom by ve výsledku nebylo nic až tak zvláštního, jelikož se podobně chová hned několik členů ANO. Problém je ovšem v tom, že by i nadále politik takového střihu měl reprezentovat Poslaneckou sněmovnu,“ má jasno Besser a připomíná Vondráčkovo tancování s kytarou na předsednickém stole nebo spolupráci s lichváři.

Jako poslední významný prohřešek Besser jmenuje Vondráčkovu podivnou návštěvu hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. „Naprosto neakceptovatelná je i jeho návštěva u prezidenta na ARO Ústřední vojenské nemocnice, o níž nevěděl ošetřující lékař ani premiér. Navíc proběhla v době, kdy už Miloš Zeman zřejmě nebyl ve stavu, v němž by mohl podepisovat důležité dokumenty,“ útočí Besser.

„Vondráček zkrátka za poslední roky dokázal, že pokud budeme chtít zlepšit politickou kulturu v naší zemi, musíme se vyvarovat toho, aby významné funkce obsazovali lidé jako on. Pokud si totiž chceme našich zákonodárců vážit a brát jejich chování jako standard, neměli by mít takové vystupování jako končící šéf Sněmovny,“ tvrdí Besser, že Vondráček nezapadá do nových plánů na obnovu politické kultury.

Stejný pocit prý nejspíše mají i zástupci koalic SPOLU a PirSTAN. „Po odepření místopředsednického místa zástupcům SPD tak budoucí vládní strany opět ukazují, že Poslanecká sněmovna by podle jejich názoru měla být místem, kde se skutečně pracuje a na různé excesy není prostor,“ těší Bessera, který se těší na reakci Andreje Babiše.

„Uslyšíme o nedemokratickém chování a další nesmysly, ale na to už jsme zvyklí. Přitom jde jen o napravování škod, které právě současný ministerský předseda napáchal. Nejen svými rozhodnutími, ale také ostudným chováním,“ uzavírá Besser.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

20:02 Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

Hnutí STAN vybralo za nového ministra školství právníka Vladimíra Balaše. Někdejší ředitel Ústavu st…