Shodili mu ho, chce ho zas. Babišův nouzový stav. Piráti a komunisté uvažují

24.02.2021 14:48

Vláda na svém večerním zasedání chce opět požádat o prodloužení nouzového stavu. Je třeba zpřísnit opatření, pandemický zákon nestačí, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). A slov podpory se dočkal i z opozice, která je s ním připravena nouzový stav řešit. Píše o tom server SeznamZprávy.cz.

Shodili mu ho, chce ho zas. Babišův nouzový stav. Piráti a komunisté uvažují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Novinářské atrium na úřadě vlády

„Musíme odvrátit totální katastrofu, taková situace v zemi ještě nebyla," řekl dnes mimo jiného premiér Andrej Babiš. Není možné, aby se 1. března vrátili do škol maturanti, podotkl. Za dramatický Babiš označil nárůst hospitalizovaných na JIP.

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

57%
2%
hlasovalo: 25355 lidí

Protiepidemická opatření by večer mělo předložit ministerstvo zdravotnictví. Podle premiéra Babiše se Česko víceméně vrátí k opatřením z období první vlny.

Úterní přírůstek potvrzených případů nákazy, 15 672, je šestý nejvyšší za rok covidu v ČR. Nejvíce za den přibylo 6. ledna - 17 764 případů. Hospitalizovaných sice mírně ubylo, ale pacientů ve vážném stavu je dál téměř 1 400.

Podle serveru SeznamZprávy je k vyjednávání připravena i opozice, která chce od vlády slyšet, jaká opatření chce zavést.

„Chceme slyšet, jaká konkrétní opatření vláda hodlá aplikovat, chceme slyšet, jak toho chce docílit. Za další bychom chtěli určitě vědět, která z těch opatření neumožňují být aplikována v pandemickém zákonu, ale v nouzovém stavu. Za třetí se budeme ptát, proč nám už včera bylo odpovídáno, že pandemický zákon bude dostatečný instrument,“ řekl například šéf STAN Vít Rakušan.

Obdobně hovoří Piráti, kteří případnou podporu nouzového stavu zváží právě po jednání s premiérem. "Problém není nouzový stav samotný, ale to, jakým způsobem během něho vláda postupuje. My budeme samozřejmě chtít vědět, zda vláda připraví opatření, která povedou k řešení situace," dodal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Podporu pak zvažují i komunisté, kdy předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik uvedl, že jde o novou situaci za nových čísel. "Není to ani nouzový stav, ke kterému jsme přijali usnesení, že jej nebudeme dále prodlužovat, ani ten, který vyhlásili na základě požadavků hejtmanů, který je dle našeho názoru protiústavní,“ uvedl Kováčik.

„Jsme připraveni vládě podat ruku, pokud představí opatření, která jsou rozumná, vymahatelná a postavená na datech. Ještě včera totiž nikdo z vlády o nouzovém stavu neřekl ani slovo,“ dodává také předseda ODS Petr Fiala. Jednat jsou připraveni i lidovci.
 
Kdo má však jasno, že prodloužení nouzového stavu nepodpoří, jsou okamurovci. "Stávající politika vlády ohledně opatření nikam nevede," řekl Okamura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…