Shrnutí vývoje situace ve Francii: Teroristé udeřili na dvou místech

9. 1. 2015 16:15

Rozsáhlá akce na dopadení teroristů se ve Francii dnes odehrává na dvou místech. Server Aktuálně.cz shrnuje zprávy, které ze země přicházejí. Pozornost bezpečnostních složek se soustřeďuje zejména na městečko Dammartin-en-Goele, kde se dvojice podezřelá z vraždy dvanácti lidí v redakci Charlie Hebdo zabarikádovala v budově tiskárny s rukojmím, a na Paříž, kde další ozbrojenec drží několik rukojmí v obchodě s košer potravinami.

Shrnutí vývoje situace ve Francii: Teroristé udeřili na dvou místech
Foto: repro CNN, tan
Popisek: Nejméně 12 mrtvých zůstalo po útoku na satirický magazín Charlie Hebdo v Paříži
reklama

Aktuálně.cz shrnuje, že policie při pronásledování zahnala dvojici atentátníků Saida a Chérifa Kouachiovi do budovy tiskárny ve městě Dammartin-en-Goele. Na místě jsou příslušníci speciální protiteroristické jednotky GIGN, okolí tiskárny je neprodyšně uzavřené. Na fotografiích ze zásahu jsou také vidět helikoptéry a tanky, na střechách ostřelovači.

Policie se stále pokouší s útočníky vyjednávat. Ulice městečka jsou podle svědectví liduprázdné, děti byly pod ochranou policistů evakuovány ze škol. Policie ani politici nebudou vydávat žádná prohlášení, dokud operace neskončí. Analytici a experti neočekávají, že by se džihádisté dobrovolně vzdali.

Město Dammartin-en-Goele leží zhruba 40 kilometrů severovýchodně od metropole a patnáct kilometrů od letiště Charles de Gaulle, které kvůli událostem omezilo provoz.

Informace naznačují souvislost mezi incidenty

Dalším místem, kde zasahují bezpečnostní složky, je košer velkoprodejna na východě Paříže. Zde byl vážně zraněn jeden člověk, uvedl podle agentury Reuters policejní zdroj. Ministerstvo vnitra podle Reuters popřelo předchozí zprávu AFP, že zahynuli dva lidé.

Útočník údajně patří do stejné skupiny, jako bratři Said a Chérif Kouachiové. Jde o Amedyho Coulibalyho, který ve čtvrtek zastřelil dopravní policistku a z místa činu uprchl. Do obchodu vtrhl odpoledne, a zajal šest rukojmí. Podle agentury AFP byla na místě slyšet střelba.

Na místo okamžitě přijela početná policejní jednotka. Lidé v okolních podnicích a také ve školách mají zákaz vycházet. Z bezpečnostních důvodů bylo zastaveno metro mezi stanicemi Porte de Vincennes a Porte de Charenton.

Ke zveřejněným fotografiím dvou podezřelých osob policie upřesnila, že mužem je 32letý Amedy Coulibaly a ženou 26letá Hayat Boumeddieneová. Muž je prý vyzbrojen. Ozbrojená a nebezpečná může být i žena, varovala veřejnost policie bez dalšího upřesnění. Muž má vazbu na dva francouzské islamisty, kteří jsou podezřelí ze středečního útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo a kteří jsou v obklíčení policie severně od Paříže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úniky od policie, sebevražda, Kroupa u soudu těžce narazil. Zase. Petr Žantovský připomíná selhání novináře, které uniká veřejnosti

7:44 Úniky od policie, sebevražda, Kroupa u soudu těžce narazil. Zase. Petr Žantovský připomíná selhání novináře, které uniká veřejnosti

TÝDEN V MÉDIÍCH Několik ukázek toho, jak pracuje novinář, který dostal novinářské ceny, který pobíra…