Síkela nabádá: Bez amerického plynu bychom Rusko neodstřihli. Spolupráce musí pokračovat

19.03.2023 11:29

Někdejší poslanec STAN Jan Farský vychválil ministra průmyslu a obchodu za STAN Jozefa Síkelu za to, jak za Česko zvládá řešení energetické krize. Ministr Síkela dal teď najevo, že energetická válka Ruska proti EU a USA pokračuje a že jak EU, tak USA v ní obstojí jen tehdy, potáhnou-li za jeden provaz.

Síkela nabádá: Bez amerického plynu bychom Rusko neodstřihli. Spolupráce musí pokračovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vystoupil během podnikatelské mise v USA při kulatém stole na půdě Hooverova institutu Stanfordské univerzity.

„Loni 24. února se stalo něco, o čem jsme byli přesvědčeni, že už se nikdy nestane. Ruská invaze na Ukrajinu vrátila válku do Evropy, způsobila obrovské utrpení milionům lidí a naplno rozpoutala energetickou válku Ruska proti Evropě,“ prohlásil s tím, že Česko bylo před ruskou agresí na Ukrajině enormně závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska.

Vzápětí zdůraznil, že EU se s pomocí českého předsednictví dokázala s ruskou energetickou válkou v jisté míře vypořádat.

„Evropa se za velkého přispění našeho předsednictví dokázala ruskému zneužívání energetiky jako zbraně ubránit. A s tím, jak roste jistota, že situaci zvládneme, se uklidňuje také situace na trzích a klesá cena plynu. A s ním i cena elektřiny.“

Zdůraznil také, že se tuto krizi podařilo vyřešit ve spolupráci s USA a s dalšími zeměmi, ze kterých do Evropy proudí LNG.

„Jsem přesvědčen, že tato spolupráce musí pokračovat. A musí se prohloubit. Věřím také, že je správné o této spolupráci přemýšlet jako o společném úsilí porazit Rusko v jeho energetické válce proti Evropě. Tato válka je bezpochyby součástí ruské agrese proti Ukrajině a věřím, že spojenci, když jeden z nich čelí agresorovi, by se neměli snažit na sobě navzájem vydělat, ale naopak si pomoci,“ zakončil svou řeč Síkela.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vyměnit kvalitní a levný, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekli-ďas , 19.03.2023 12:26:11
Ruský plyn za nekvalitní a drahý americký může jen blbec.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

10:40 „200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

Elektromobilita je označována za budoucnost přepravy. Podle ekonomického novináře Miroslava Motejlka…