Silné varování vědce: Kolaps zdravotnictví, 40 tisíc nakažených denně. Společnost si neuvědomuje, kam se řítíme

25.10.2020 9:50

„Společnost kolaps potřebuje skutečně zažít, aby si uvědomila, co se děje,“ obává se neurobiolog Omar Šerý. V rozhovoru pro Seznam Zprávy sdělil, že v české populaci je zřejmě již přes milion lidí s koronavirem, a že si vydechneme nejdříve v únoru.

Silné varování vědce: Kolaps zdravotnictví, 40 tisíc nakažených denně. Společnost si neuvědomuje, kam se řítíme
Foto: Repro Youtube
Popisek: Jan Kulveit

Neurobiolog Omar Šerý je smutný z toho, že hlas a varování odborníků nebyl včas vyslyšen. „Ano, je mi z toho smutno. V první řadě mám strach o lidi v nemocnicích, o známé a příbuzné, kteří tam pracují. Není mi z toho dobře,“ připouští.

Když se podívá na data dvou posledních dní a vzhledem k lockdownu v tomto týdnu, musíme prý počítat s tím, že čísla další dva až tři týdny ještě budou stoupat.

Jak odhaduje, kdy druhá vlna skonči? „Mezi 9. a 18. listopadem bude jakýsi vrchol. Od té doby se bude snižovat počet nakažených za jeden den. Předpokládám nad tisíc denně kolem Vánoc, a pod pět set denně ve druhé polovině ledna. Vydechneme si v únoru. Taková je bohužel situace,“ pokračuje vědec. Míní, že lidé neberou situaci vážně.

V populaci v Česku je dnes, podle Šerého, skutečně přes milion lidí s koronavirem. „Domnívám se, že to tak je. V naší laboratoři jsme ve středu zpracovali přes osm set vzorků a přes třicet procent bylo pozitivních. Den předtím to bylo osmadvacet procent. Nárůsty podílu jsou vidět už v jediném týdnu. A protože denně testujeme stovky lidí, tak ta procenta představují naprosto relevantní údaje,“ popisuje. Tedy že skutečné počty nakažených v populaci jsou desetinásobně vyšší než prezentované údaje jen o případech pozitivně testovaných.

Stále má smysl se snažit epidemii zastavit. „Jinak by čísla dál stoupala a opravdu bychom se promořili všichni. A to by byl totální kolaps nemocnic a našeho zdravotnictví,“ zdůrazňuje.

Doufá, že všichni promořeni nebudeme. „Někteří se schovají a někteří se uchrání. Určitě se nenakazí každý,“ podotýká.

Šerý hovoří o vysokém čísle až čtyřiceti tisíc lidí denně, očekává proto kolaps zdravotnictví. „To očekávají všichni. Podívejte se, kde se staví polní nemocnice. Je problém, že bohužel může umírat víc lidí, než by muselo,“ připouští. A dodává, že nejvyšší číslo nakažených bude ve druhém listopadovém týdnu, což do nemocnic dorazí s deseti až čtrnáctidenním zpožděním.

Společnost si prý neuvědomuje dostatečně, kam se řítíme. „Mám bohužel obavu, že to společnost potřebuje zažít. Podívejme se zpátky do minulosti,“ dodal s tím, že pokud chceme zpět normální život, musíme táhnout za jeden provaz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…