Silný hlas bankéře z USA: Na podzim hrozí katastrofa. Zhroutí se ekonomika?

16.08.2020 10:39

Dosavadní vývoj epidemie koronaviru v USA by se mohl jevit jako předehra na ještě větší katastrofu, varuje prezident Federální rezervní banky (FED) v Minneapolis Neel Kashkari v deníku The New York Times. S obnovením výuky v mnoha školách a vysokých školách, s opětovným otevřením obchodů a provozu podniků a s vytápěním vnitřních prostor – očekává, že počet nových případů infekce se rychle zvýší. Vyzývá proto k zavedení striktní karantény na několik týdnů, aby se zachránily životy i ekonomika.

Silný hlas bankéře z USA: Na podzim hrozí katastrofa. Zhroutí se ekonomika?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americká vlajka, ilustrační foto
reklama

Anketa

Chtěli byste na území ČR nastálo vojáky USA, jak si přeje Alexandr Vondra?

6%
94%
hlasovalo: 23460 lidí
Neel Kashkari věří, že koronavirus, který za posledních šesti měsíců prošel Amerikou a nadále zuří mimo kontrolu, by se mohlo podařit zastavit během pouhých pát týdnů. Bude to podle jeho slov vyžadovat oběť, ale zachrání mnoho tisíc životů.

„Volba je jasná. Můžeme nadále nechat koronavirus, aby se rychle šířil po celé zemi, nebo se můžeme zavázat k restriktivnější karanténě až po dobu šesti týdnů, aby se šíření viru snížilo na méně než jeden nový případ na 100 tisíc lidí za den,“ uvedl Kashkari.

Poukazuje na státy, které přijaly poměrně rychle striktní karanténu, vydržely v ní po několik týdnů a koronavirus dostaly pod kontrolu. „Jiné země nástup epidemie včas zachytily. Přesto, že v posledních týdnech počty nově nakažených rostou, jejich zdravotnické systémy mají situaci pod kontrolou,“ zdůraznil.

Varuje před tím, co by mohlo nastat na podzim a v zimě, kdy virus bude mít lepší podmínky pro rychlejší šíření. „Přijdou další bankroty dalších firem, nárůst nezaměstnanosti, kdy se počet lidí bez práce může stále pohybovat na dvouciferné úrovni jeden až dva roky, než se hospodářství a trh práce začnou vzpamatovávat,“ podotkl prezident minneapoliské větve Federálního rezervního systému.

Upozorňuje, že způsob, jakým dosud americké úřady ke koronaviru přistupovaly, nefungoval. „Zemřelo asi 160 tisíc lidí a v posledních dnech za den zemřelo zhruba tisíc lidí. Odhaduje se, že 30 milionů Američanů postihla nezaměstnanost,“ shrnul a zopakoval nutnost zavedení agresivních opatření v boji proti negativním dopadům koronaviru.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

11:51 Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

Jak dokládají dobové fotografie z Vrbětic zveřejněné serverem iDnes, areál skladu 16, kde došlo v ří…