Silvestr v německém Kolíně: Kundo, kurvo, pitomá děvko, křičeli opilí cizinci a osahávali ženy. Když o tom lidé napsali na internet, smazali jim to

6. 1. 2016 18:42

Německo se probudilo do nového roku 2016 s problémem, který německá média nazvala jako „kolínské útoky“. Podle všeho došlo v rámci chaotických oslav silvestra na Hlavním nádraží Kolína nad Rýnem k sériím krádeží a sexuálního obtěžování, které měli spáchat podle policejních zpráv „mladí muži ze severoafrického a arabského prostoru“. Sociální sítě v Německu teď spekulují, zda šlo, nebo nešlo o uprchlíky. Německá média čelí veřejné kritice za to, že o událostech informovala až s několikadenním zpožděním. Kolínská policie je kritizována za to, jak incidenty, ve kterých figuroval dav, nezvládla.

Silvestr v německém Kolíně: Kundo, kurvo, pitomá děvko, křičeli opilí cizinci a osahávali ženy. Když o tom lidé napsali na internet, smazali jim to
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.
reklama

Anketa

Dle údajných uniklých e-mailů zvažoval Úřad vlády, že by ČT vysílala ,,migrační večerníček", v rámci kterého by národ oslovil např. Zdeněk Svěrák. Byl by to dobrý nápad?

2%
98%
hlasovalo: 15270 lidí

Prestižní německý týdeník Der Spiegel rekonstruuje  silvestrovskou noc v Kolíně nad Rýnem do detailů.

První zprávy o oslavách ve městě byly podle policejních zdrojů prý „pokojné“. Až později vyšlo najevo, že asi 30 žen podalo první oznámení o trestné činnosti (jejich počet postupně narostl na 90, pozn. red.). Policejní prezident Wolfgang Albers o dva dny později mluví o „kriminalitě zcela nové dimenze“. Podle všeho byly ženy „masivně obtěžovány a okradeny“ mladými muži „ze severoafrického a arabského prostoru“, jak o věci informuje Der Spiegel ve svojí rekonstrukci.

31. prosince se v prostoru kolem Hlavního nádraží Kolína nad Rýnem kolem deváté hodiny večer sešlo asi celkem 400 až 500 lidí, šlo především o mladé muže, kteří byli značně opilí. Podle očitého svědka, jenž byl u nádraží, došlo k agresivnímu používání petard. Na místo musela přijet opakovaně záchranka. Kolem 23. hodiny bylo na náměstí před nádražím už asi tisíc lidí, mezi nimi podle policejních informací, které Der Spiegel cituje, převažovali muži ze „severoafrického a arabského prostoru“. Atmosféra se značně zhoršuje a je agresivnější. Zdá se, že mladí muži se necítí nijak znervózněni přítomností policie na místě.

Chaos a agresivní atmosféra se přesunuly podle svědků také na samotné nádraží. Der Spiegel cituje železničního zaměstnance, který tvrdí, že tentokrát byla atmosféra oslav na stanici jiná než jindy a bylo tam „mnohem více cizinců“. Mnozí cestující, kteří do města přijeli, se podle jeho slov ptali: „Co se to tady děje?“

Podle postižených dochází už v této době k sexuálnímu obtěžování, kterého si přítomná policie díky množství lidí v davu nevšimne. Také železniční zaměstnanec řekl, že si ničeho podobného nevšiml.

Pořádkové síly se ale obávají další eskalace v souvislosti s použitím raket, a proto kolem 23.30 hodin uzavřou oblast náměstí a katedrálních schodů i přístup na nádraží. Zhruba v 0.45 hodin se situace značně uklidnila a policie zpřístupnila oblast kolem nádraží.

Kolem jedné hodiny se začínají objevovat první zprávy o krádežích a někdy také o sexuálním obtěžování. „Všechny policejní síly na silvestra byly koncentrovány kolem nádraží. Policisté vzali ženy do bezpečí a doprovodili je ke vchodu do nádraží,“ píše Der Spiegel o situaci na místě.

V případě zvláště agresivních osob si policisté vyžádají informace o osobních údajích, ale k zatčení kvůli sexuálním útokům v noci nedošlo. Nicméně to, co se na kolínském náměstí dělo, bude zřejmé až v následujících dnech.

Novoroční kocovina

Hned 1. ledna se ve facebookové skupině Nett-Werk Köln objevují první zprávy o útocích. Ty ale administrátoři skupiny smažou, protože porušují pravidla diskuse. Následně se nicméně první zprávy o útocích objevují v místním deníku Köln Express, zatímco velká média o nich zatím mlčí.

Následující den, 2. ledna, kolínská policie během odpoledne informuje o tom, že vyšetřuje celkem 30 jednotlivců a kriminálních skupin asi o 20 lidech, kteří podle svědků vypadali „severoafricky“. Ti se snažili svoje ženské oběti rozptylovat, tak aby mohli ukrást jejich peněženky a mobilní telefony. Někdy ale šli dál, a došlo tak na sexuální obtěžování včetně dotýkání.

V neděli 3. ledna vychází Köln Expressu svědectví jedné z obětí. Článek pod názvem „Byl to horor“ přinesl výpověď 28leté Katji, která se dostala spolu s přáteli do „zajetí“ skupiny „cizinců“ (podle jejích slov), kteří je začali osahávat na zadku a na prsou. Tvrdí, že se jí osobně museli za 200 metrů chůze dotknout asi stokrát. Osahávání doplňovaly podle tohoto svědectví různé slovní vulgarity (nazývání „kurvou“). Podobně, mimochodem, později informuje o verbálním násilí vůči ženám i další deník, Süddeutche Zeitung. Na jeho stránkách další svědkyně zmiňuje, že byla při oslavách silvestra u hlavního nádraží v Kolíně nazývaná opakovaně jako „kurva“, „kunda“ a „pitomá děvka“.

V reakci na tyto zprávy v médiích eskaluje nálada na sociálních sítích země a stále více se debatuje o původu pachatelů. Večer 3. ledna zatkla německá federální policie na kolínském nádraží několik pachatelů, kteří zde okrádali ženy. To, jestli mají zatčení nějakou spojitost s děním na silvestra, ale není jasné.

V pondělí 4. ledna policejní prezident Albers sděluje, že policie má v daný moment 60 oznámení ohledně trestní činnosti spojené se silvestrovskou nocí v Kolíně nad Rýnem (později vyšlo najevo, že podobné události zaznamenali také v Hamburgu a ve Stuttgartu, pozn. red.). Na situaci reaguje také vedení města expresní krizovou schůzkou a silvestrovské události v Kolíně se dostávají do celoněmeckých médií.

Reakce: Nová dimenze organizované kriminality, lovná zvěř a policie pod palbou

Na incidenty v Kolíně nad Rýnem začínají reagovat také němečtí politici. Ministr spravedlnosti Maas útoky v Kolíně popsal jako „zbabělé a ohavné“ a následně také řekl, že Německo potkala „nová dimenze organizované kriminality“. Rýnsko-falcká ministryně pro rodinu Swesigová na útoky reaguje slovy: „Ženy nejsou žádná nehájená lovná zvěř.“

Kancléřka Merkelová volá po tvrdé reakci ze strany práva. Město Kolín ohlašuje nová pravidla pro udržování bezpečnosti při podobných akcích v budoucnosti. Následuje také ostrá kritika kolínské policie z úst spolkového ministra vnitra De Maiziéra, který na její adresu řekl: „Policie takto nemůže pracovat.“

Celkem policie eviduje 90 oznámení. Podle Der Spiegelu se týká „část z nich sexuálního obtěžování, část z nich krádeží a část obojího“. Objevily se nepotvrzené zprávy o jednom znásilnění a starostka města Kolína nad Rýnem Rekerová upozorňuje v médiích na to, že „neexistují důkazy o tom, že by útoky spáchali uprchlíci“.

Německá policie teď stojí před problémem, jak pachatele v davu na náměstí pomocí kamer identifikovat a najít, což povede k dalším spekulacím o jejich původu. V současné době nemá policie jasno ani ohledně množství možných pachatelů. Policejní prezident Albers ale odmítl, že by šlo o tisíc pachatelů, což byl počet, který se objevil na německých sociálních sítích a v německých novinách.

Podle slov rýnsko-falckého kriminálního rady Sebastiana Fiedlera stojí kolínská policie před složitým, ale důležitým případem. Podle jeho slov může do budoucna jít o „vnitropolitickou bombu“: „Bojím se, že nejde o nějaký izolovaný problém Kolína,“ řekl Der Spiegelu v této souvislosti. Upozornil také na význam prevence podobné trestné činnosti a na „dobré koncepty“, které ji mohou vyřešit a jež politici ignorují. Německá policie také tvrdí, že kriminalita u uprchlíků v Německu je velmi nízká, zato ale v případech, kde se vyskytuje, je hojná, co se týče počtu trestných činů na jednotlivce.

Naopak před zneužitím a přeháněním kolínských událostí v  diskusi o sexuálním násilí v Německu a ve vztahu k islámu pak varovala například šéfredaktorka Der Spiegelu Barbara Hansová. Oproti tomu německá ministryně pro rodinu Kristina Schröderová napsala na svém Twitteru, že Německo si musí poradit s mocensky ospravedlněnými normami mužskosti v muslimských zemích a přestat je tabuizovat.

Mlčení médií, kritika kancléřky a organizovaný zločin

Kritice teď čelí německá média, která měla události v Kolíně ve svém zpravodajství po několik dní ignorovat. Bulvární deník Das Bild se v této souvislosti ptá, jestli pomalá reakce na dění v Kolíně byla proto, že mezi pachateli „mohli být také uprchlíci“? Šéfredaktor televizního zpravodajství televize ZDF, na kterou se proto snesla zvláště silná kritika, přiznal, že šlo o chybu.

Nejrůznější kritice čelí samozřejmě také Angela Merkelová a její otevřená azylová politika, která se v souvislosti s událostmi skloňuje i přesto, že identita útočníků je zatím nejasná či neoficiálně přiznaná („mladí muži ze severoafrického a arabského prostoru“ podle policejních zpráv). Nemainstreamové Deutche Wirtschaft Nachrichten například na adresu kancléřky napsaly, že kancléřka žije „v jiném světě“ a měla by být za útoky v Kolíně povolána k odpovědnosti. „Kancléřka se dříve nebo později bude muset probudit ze svého snového světa. A podívat se do očí svých občanů,“ píše deník.

Noviny Frankfurte Allgemeine Zeitung ve středu 6. ledna zveřejnily slova ministra spravedlnosti Heikko Maase, který vyjádřil obavy, že útoky v Kolíně mohly být organizovány. „Bylo by dobré, kdyby nešlo o organizovanou trestnou činnost, ale byl bych rád, aby se to vyšetřilo…,“ řekl s tím, že něco takového se nestane jen tak. Spolkový ministr spravedlnosti se tak připojil ke spekulacím, které se objevily v jiných německých médiích o tom, že mohlo jít o organizovanou trestnou činnost.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vss
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …