Sirotky sem dostaneme! Jak? To teď neřekneme. Nové informace o uprchlických dětech, po jednání s Hamáčkem

9. 5. 2019 7:54

Pan Jaroslav Míko je řidičem kamionu a vzal si za svůj boj za přesun několika desítek dětských sirotků z uprchlických táborů v Řecku do České republiky. V září 2018 o tom jednal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a po jednání byl „plný pocitů“. Miroslav Kalousek (TOP 09) tehdy řidiče politoval. Miko chtěl po pár měsících zjistit, jak se situace vyvíjí. Babiš se prý staví proti přijímání zahraničních sirotků v Česku, ale Miko má za to, že premiéra lze obejít...

Sirotky sem dostaneme! Jak? To teď neřekneme. Nové informace o uprchlických dětech, po jednání s Hamáčkem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Jaroslav Miko, řidič kamionu a poloviční Rom, který má v České republice kořeny, ale kvůli diskriminaci ze své rodné vlasti odešel. Žil v Kanadě a zná i poměry ve Velké Británii. „Když si na tu Kanadu vzpomenu, vzpomenu si na to multikulturní prostředí, vzpomenu si na to, jak moje žena řekla po měsíci, že se konečně necítí méněcenná,“ vyprávěl pan Miko v rozhovoru pro server Aktuálně.cz v září 2018.

Anketa

Jaký máte vztah k německému národu?

13%
68%
hlasovalo: 13122 lidí

Za iniciativu Češi pomáhají jednal v loňském roce také s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a snažil se ho přesvědčit, aby česká vláda přijala 50 dětských sirotků z uprchlických táborů v Řecku. Byl přesvědčen, že by jim Češi, Moravané a Slezané pomohli.

„Třeba v místní syrské komunitě se v Česku od 90. let narodilo mnohem víc dětí, než když se tady bavíme o jednom autobusu, který bychom přivezli z tábora v Řecku? To by nás mělo ohrozit? Vždyť to je úplně směšné. A já opravdu cítím, když s nimi mluvím, že i voliči ANO už nesouhlasí s tím, abychom se takto kategoricky tvrdě vymezovali proti,“ prozradil před pár měsíci Miko.

Ještě v září byl přesvědčen, že právě na kauze dětských sirotků z uprchlických táborů ukáže, jaká je česká společnost. Buď sirotkům pomůžeme, projevíme se jako lidé, nebo odmítneme pomoct a spadneme tak na pomyslné morální dno. Osobně věřil, že se děti do Česka dostanou. Po jednání s předsedou vlády svým spoluobčanům prozradil, že je plný pocitů a má za to, že se nakonec dobrá věc podaří.    

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek pana Mika tehdy politoval. Politoval i děti ze syrských uprchlických táborů, které měly brzy zjistit, jak Babiš doopravdy smýšlí o přijímání cizích sirotků v Česku.   

Po pár měsících chtěl zjistit, jak se přijímání dětských sirotků hnulo dál. Vyrazil proto za ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). O svou zkušenost z jednání s ministrem a místopředsedou vlády se poté podělil na sociální síti Facebook. Jeho text převzal server Britské listy.

Na ministerstvo vnitra prý dorazil s Martinem Rozumkem, ředitelem neziskové Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPÚ). Od Hamáčka se dozvěděli, že teď není možné přijmout žádné uprchlíky. „Věci se mají momentálně tak, že MV trvá na své právní analýze vládního usnesení Sobotkovy vlády o pozastavení relokací uprchlíků z jiných zemí na území EU, tedy že toto usnesení v současné době znemožňuje jakoukoliv relokaci. Právní analýza OPU je opačná – podle ní se toto vládní usnesení týká pouze povinných kvót, nikoliv relokace jako takové,“ napsal doslova.

 Miko uznal, že toto usnesení Bohuslava Sobotky (ČSSD) a jeho tehdejšího kabinetu je třeba respektovat. Jen lituje toho, že takové usnesení bylo vůbec někdy přijato. Dokud nějaká další vláda nepřijme usnesení nové, nic se nezmění. A od předsedy vlády Andreje Babiše momentálně nečeká, že by se něco změnilo, protože Babiš „momentálně jede svou protiimigrační rétoriku ve snaze zachovat si své volební preference“. Tak to alespoň vidí Miko.

 „Přesto existuje ještě jedna legální cesta, jak lze v tomto Babiše obejít, ale bylo by kontraproduktivní o tom nyní mluvit veřejně,“ doplnil řidič a občanský aktivista.

Hamáček prý své hosty ujistil, že poslal do Řecka dopis se žádostí o informace, ale Miko tvrdí, že tento dopis nebyl formulován šťastně. Hamáček v něm požádal informace o syrských dětských sirotcích bez doprovodu do deseti let. Nenabídl pomoc, ale jen požádal o informace. Řecká strana je údajně nespokojená už proto, že si české ministerstvo vnitra dělá z Řecka supermarket a chce si pečlivě vybírat, koho na své území pustí, tedy již zmíněné syrské děti do deseti let věku bez doprovodu. Řecká strana by ocenila, kdyby Češi projevili zájem i o děti z dalších zemí, nejen ze Sýrie.

Tedy shrnuto, v celé věci jde o pomoc bezprizorním dětem, ale je v tom tolik politiky až hanba,“ rozzlobil se Miko. Se svou iniciativou Češi pomáhají a Organizací pro pomoc uprchlíkům se prý bude i nadále snažit, abychom se začali chovat jako sebevědomá evropská země a pomohli těch, kteří mají podle mezinárodního práva nárok na azyl.

„Na závěr tedy můžu konstatovat, že naše strategie je nyní taková, že v rámci našich možností budeme apelovat na řeckou stranu, aby odpověděla na dopis ministru Hamáčkovi, a také se pokusíme jít tou alternativní legální cestou k přijetí dětí, která zde existuje,“ uzavřel Miko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…