Situace je křehká, hrozí návrat do čtvrtého stupně, varuje Rážová

07.12.2020 11:55

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v rozhovoru pro deník Právo připustila, že situace kolem koronaviru je stále křehká a vážná. Restrikce se budou podle jejích slov odvíjet podle toho, jak lidé budou dodržovat opatření. Návrat ke čtvrtému stupni rizika je však dle jejích slov velmi reálný.

Situace je křehká, hrozí návrat do čtvrtého stupně, varuje Rážová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jarmila Rážová, hlavní hygienička ČR
reklama

"Rozvolnění od čtvrtka bylo jednotné rozhodnutí vlády. Já osobně bych ještě nerozvolňovala, ale rozhodli jsme se, že budeme postupovat podle předem představeného modelu PES," uvedla k přesunu ze čtvrtého do třetího stupně PSA Rážová. 

Index rizika se v neděli zvýšil na 64, což odpovídá čtvrtému stupni. Podle Rážové tak nyní bude záviset na chování nás všech, zda opět dojde k zavírání restaurací i obchodů. "Pokud se budou naprosto záměrně a cíleně porušovat či obcházet platná opatření, tak je to velmi reálné. Situace je i ve třetím stupni pořád vážná. A když vidíme, jak se v barech v Praze, Brně i dalších městech konají hromadné party, nemůžeme být překvapeni, pokud se do čtvrtého stupně vrátíme," poznamenala. 

Co se týče otevření škol, to se podle jejích slov naštěstí neprojevilo. Ona sama si přeje, aby to tak zůstalo i do budoucna. V rozhovoru mimo jiné také hájila zákaz nedělního prodeje a zákaz nočního vycházení. Podle ní obě tato opatření přispěla ke snížení mobility lidí a k omezení kontaktů i šíření nákazy. 

"Současná situace je stále velmi křehká a jakýkoliv výkyv může znamenat výrazné zhoršení situace. Nechci strašit, ale stále se pohybujeme na pomezí 3. a 4. stupně. Nouzový stav nám v danou chvíli umožňuje reagovat pružněji ve smyslu řízení kapacit zdravotní péče tak, aby nedošlo k jejímu přetížení," hájila následně i nutnost nouzového stavu. 

Závěrem se pak hovořilo i očkování, což je podle ní jediná efektivní cesta, jak se dostat ze současné situace a přiblížit se co nejdřív běžnému životu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…